O co pyta sąd na rozprawie rozwodowej?

o co pyta sąd na rozprawie rozwodowej

Rodzaj i lista pytań, które zadaje sąd podczas rozprawy rozwodowej zależy od wielu czynników. Poza pytaniami, które mają na celu ustalenie tożsamości stron, poznanie ogólnych okoliczności sprawy, pojawić mogą się także te intymne, często budzące zakłopotanie małżonków. Lista pytań znacznie się wydłuży, gdy małżonkowie mają małoletnie dzieci, a także wtedy, gdy jedno z nich domaga się rozwodu z orzeczeniem o winie. 

Przykładowe pytania na rozprawie rozwodowej 

Oto lista pytań, które może zadać sąd podczas rozprawy rozwodowej:

  • Kiedy zostało zawarte małżeństwo?
  • Jak długo małżonkowie znali się przed ślubem i ile zamieszkiwali razem?
  • Czy strony podpisały umowę majątkową małżeńską, a jeśli tak to kiedy?
  • Kiedy zaczęły pojawiać się problemy w małżeństwie?
  • Czy małżonkowie mieszkają razem, a jeśli nie, to kto i kiedy się wyprowadził?
  • Od kiedy małżonkowie nie współżyją?
  • Czy strony widzą szansę na naprawę małżeństwa i chcą podjąć mediacje?

Co ważne, sąd musi ustalić, czy zaistniała przesłanka do orzeczenia rozwodu, zgodnie z art. 56 KRO. Pamiętaj zatem, aby na sali sądowej odpowiadać na każde z pytań zgodnie z prawdą.

o co pyta sąd na rozprawie rozwodowej

Jakie pytania zadaje sędzia na rozprawie rozwodowej?

Podczas rozprawy rozwodowej bez orzekania o winie sąd zadaje wiele pytań, które poza dopełnieniem formalności, takich jak potwierdzenie tożsamości, określenie wieku, miejsca zamieszkania i wykształcenia, mają na celu ustalenie, czy doszło do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia. 

Jak podkreślił Sąd Najwyższy w uchwale z 1955 roku, a stanowisko to akceptował w kolejnych latach: „[…] wspólne pożycie polega na duchowej, fizycznej oraz gospodarczej więzi małżonków”. 

To właśnie dlatego zakres pytań zadawanych przez sąd w sprawie o rozwód jest tak szeroki – od pytań związanych z wydatkami na utrzymanie rodziny, poprzez wykonywanie władzy rodzicielskiej, na intymnych szczegółach życia kończąc.

👀 Zobacz także 👉 Czego nie robić podczas rozwodu? 💔

Jakie pytania zadaje sąd na rozprawie rozwodowej dotyczące dzieci?

Jeżeli małżonkowie mają wspólne potomstwo, sąd może zapytać m.in. o to:

  • Ile lat mają dzieci?
  • Czy dzieci wiedzą o rozwodzie rodziców i czy rozumieją tę sytuację?
  • Jak małżonkowie dzielili obowiązki domowe i opiekę nad dziećmi?
  • Jaki jest koszt utrzymania dzieci?
  • Czy małżonkowie podjęli decyzję, jak będzie wyglądała opieka nad dziećmi po rozwodzie?

Przebieg rozprawy rozwodowej, w tym rodzaj pytań, które pojawią się w jej toku, zależą także od tego, czy sąd ma orzec o winie któregoś z współmałżonków, czy też zdecydowali oni o rozwodzie bez orzekania o winie.

🤓  Dowiedz się więcej 👉 Jak wygląda rozwód, gdy są małoletnie dzieci? 👧

Jakie pytania mogą paść podczas rozwodu z orzeczenie o winie?

Rozwód z orzeczeniem o winie jednego z małżonków, pociąga za sobą wiele konsekwencji, stąd konieczne jest bardzo dokładne zbadanie okoliczności sprawy. Wydłuża się także lista pytań, które pojawiają się rozprawie rozwodowej. Aby określić, kto jest odpowiedzialny za rozkład pożycia, sąd zapyta m.in. o to:

  • Czy i w jaki sposób współmałżonek przyczynił się do rozpadu małżeństwa? 
  • Czy doszło do zdrady?
  • Czy współmałżonek stosował przemoc fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną?
  • Czy współmałżonek nadużywał alkoholu, narkotyków lub innych substancji? 
  • Czy podejmowane były próby ratowania małżeństwa (np. terapia małżeńska, rozmowy, mediacje)?
  • Czy współmałżonek zaniedbywał obowiązki rodzinne (np. brak udziału w wychowaniu dzieci, niełożenie na utrzymanie rodziny)?

Warto wiedzieć, że wszystkie zarzuty, świadczące o winie jednego z małżonków, muszą być udowodnione. Co więcej, muszą one bezpośrednio wpływać na ustanie pożycia małżeńskiego.  

💡  Przykład – rozwód z winy a zeznania:

Pan Jan i pani Joanna podjęli decyzję o rozwodzie. Pani Joanna uważa, że to mąż ponosi wyłączną winę za rozkład pożycia i dlatego domaga się rozwodu z orzeczeniem o jego winie. Jako przyczynę wskazuje romans męża. Sąd podczas rozprawy zapytał o okoliczności i dowody dotyczące zdrady. Organ orzekający ustalił, że do ustania więzi fizycznej, duchowej oraz gospodarczej doszło ponad rok temu, romans trwa zaś od 4 miesięcy. Sąd nie przypisał zatem winy współmałżonkowi, albowiem ustalił, iż romans miał miejsce po zupełnym i trwałym rozkładzie pożycia.

Potrzebujesz pomocy adwokata?

Napisz do mnie!

adwokat Marlena Słupińska-Strysik
Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik
adwokat Marlena Słupińska-Strysik
Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik

Pytania w sprawie rozwodowej bez orzekania o winie – Adwokat Poznań  

Choć w przypadku rozwodu bez orzekania o winie, gdy lista pytań stawianych przez sąd wydaje się być krótsza, warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika. Profesjonalne wsparcie pomoże nie tylko uniknąć błędów formalnych w pozwie, ale także przyspieszyć procedurę i zabezpieczyć Twoje interesy – zwłaszcza w kwestiach dotyczących dzieci, alimentów czy podziału majątku. 

Adwokat zadba o to, aby przebieg rozprawy był dla Ciebie jak najmniej stresujący i zakończył się możliwie najkorzystniejszym rozstrzygnięciem. Jeśli szukasz fachowej pomocy w Poznaniu, skonsultuj się z naszą kancelarią specjalizującą się w sprawach rozwodowych.

Źródło:

 

5/5 - (6 votes)
adwokat at Słupińska - Kancelaria Prawna | + posts

Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych. Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi. Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci.
Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy
prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu, Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.

+ posts

Prawnik w Poznaniu. Specjalista od rozwodów, podziałów majątków i spraw spadkowych. Aplikant III roku aplikacji radcowskiej.
Studia prawnicze ukończyła na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obroniła pracę magisterską na temat bezskuteczności czynności prawnych w prawie upadłościowym. Dodatkowo absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu – ukończyła studia stacjonarne na Wydziale Zarządzenia na kierunku Finanse i rachunkowość biznesu.
Długoletnie, praktyczne doświadczenie w kancelariach prawnych. W czasie trwania studiów wolontariuszka w studenckiej uniwersyteckiej poradni prawnej. Posiada bogate doświadczenie w sprawach rodzinnych oraz spadkowych. Obszerna znajomość literatury i
orzecznictwa w sprawach rodzinnych. Autorka licznych publikacji na temat spraw rodzinnych i spadkowych.
Prywatnie z zamiłowaniem uczy się języka hiszpańskiego, i zaczytuje się w thrillerach.

adwokat Marlena Słupińska-Strysik

Marlena Słupińska – Strysik

Jestem adwokatem specjalizującym się w trudnych sprawach o rozwód i podział majątku wspólnego. Posiadam bogate doświadczenie praktyczne. Prowadzę sprawy na terenie całej Polski. Staram się działać w taki sposób, aby oszczędzić niedogodności moim klientom. Mogę być Twoim prawnikiem. Skontaktuj się ze mną!
Podobne wpisy
rozdzielność majątkowa a wspólny dom
Rozdzielność majątkowa a wspólny dom

Rozdzielność majątkowa, którą ustanawiają małżonkowie, wywołuje określone skutki względem zebranego, jak i gromadzonego w przyszłości majątku małżonków, w  tym nieruchomości. Jeżeli intercyza została podpisana w

Czytaj więcej »