Jeżeli otrzymałaś już prawomocny wyrok rozwodowy, najpewniej zastanawiasz się na podjęciem kolejnego kroku jakim jest podział majątku wspólnego. W niniejszym artykule wskażę Tobie jak przebiega podział majątku wspólnego na drodze postępowania sądowego.
Właściwy sąd do złożenia wniosku o podział majątku wspólnego małżonków
Składając jakiekolwiek pismo do sądu w pierwszej kolejności trzeba ustalić jaki sąd jest w ogóle właściwy do rozpoznania danej sprawy.
W przypadku podziału majątku wspólnego odpowiedź znajdziemy w art. 566 kpc:
W sprawie o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami właściwy jest sąd miejsca położenia majątku, a jeżeli wspólność ustała przez śmierć jednego z małżonków – sąd spadku.
Tym samym ustalając sąd właściwy do złożenia wniosku o podział majątku wspólnego kierować należy się miejscem położenia majątku.
Ważne! Sprawy o podział majątku wspólnego zawsze rozpoznawane są przez sądy rejonowe.
Przykład:
Dom jednorodzinny wchodzący w skład majątku wspólnego położony jest w Świeciu. Wniosek o podział majątku wspólnego należy złożyć w Sądzie Rejonowym w Świeciu.
Być może zainteresuje Cię także: Jak wygląda sprawa rozwodowa – przebieg sprawy rozwodowej
Podział majątku wspólnego w sądzie – od czego zacząć?
W pierwszej kolejności we wniosku o podział majątku wspólnego wymienić należy składniki majątku wchodzące w skład majątku wspólnego.
Uwaga! Wspólność majątkowa obejmuje przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich.
Pamiętaj jednak, że we wniosku najlepiej wymienić tylko najbardziej wartościowe przedmioty majątkowe. Nie ma potrzeby dokonywania drobnostkowej listy przedmiotów majątkowych.
Uwierz mi, że wymienianie kompletów pościeli, ręczników, ścierek, szklanek, czy też misek jest niepotrzebne.
Sposoby podziału majątku
Kolejnym krokiem jest wskazanie sposobu podziału majątku wspólnego.
Uwaga! Dokonać podziału majątku wspólnego można na kilka sposobów:
- przyznanie wszystkich składników majątkowych na wyłączną własność jednego z małżonków z obowiązkiem spłaty drugiego małżonka
- przyznanie części składników majątkowych na wyłączną własność jednego z małżonków i części składników majątkowych na wyłączną własność drugiego małżonka
- sprzedaż majątku i podział uzyskanej z tego tytułu kwoty po połowie.
Pamiętaj jednak, że w kwestii sprzedaży majątku (najczęściej dotyczy to nieruchomości) znacznie bardziej opłacalna jest sprzedaż na własną rękę. Jeżeli sąd orzeknie sprzedaż domu w drodze licytacji publicznej to cena wywoławcza na pierwszej licytacji wyniesie ¾ wartości nieruchomości.
Jeżeli nie uda się sprzedać domu na pierwszej licytacji, to zostanie przeprowadzona druga i cena wywoławcza stanowić będzie 2/3 wartości nieruchomości. Do tego trzeba będzie ponieść koszty postępowania komorniczego. Finansowo mało optymistyczny scenariusz, prawda?
Sądowy podział majątku – czy to dobry czas na rozliczenie nakładów?
Z podziałem majątku wspólnego powiązane mogą być również inne roszczenia. Najczęściej te roszczenia występują pod sformułowaniem „rozliczenie nakładów” i mogą występować w 2 kombinacjach:
- Rozliczenie nakładów z majątku osobistego na majątek wspólny – przykładowo:
Jan Kowalski przed ślubem zgromadził 50.000 zł. Po ślubie te środki zainwestował w budowę wspólnego domu.
- Rozliczenie nakładów z majątku wspólnego na majątek osobisty – przykładowo:
Anna Kowalska w darowiźnie od rodziców otrzymała mieszkanie, w którym następnie przeprowadziła generalny remont. Pieniądze na remont pochodziły z majątku wspólnego Anny Kowalskiej i jej męża.
Pamiętaj! Bardzo ważne jest, aby żądanie rozliczenia nakładów zgłosić w sprawie o podział majątku wspólnego. Po zakończeniu postępowania o podział majątku wspólnego zgłoszenie żądań w innym postępowaniu będzie niemożliwe.
Czy sądowy podział majątku po rozwodzie zawsze następuje „po połowie”?
Generalnie udział każdego z małżonków w majątku wspólnym wynosi ½. Jednak na żądanie jednego z małżonków sąd może z ważnych powodów ustalić nierówne udziały małżonków w majątku wspólnym.
Z orzecznictwa wprost wynika, że „Jeżeli małżonek w sposób rażący lub uporczywie, mimo posiadanych sił oraz możliwości zarobkowych, nie przyczynia się odpowiednio do tych możliwości do powstania majątku wspólnego, drugi małżonek może żądać, aby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z małżonków przyczynił się do powstania tego majątku.” (postanowienie SN z dnia 30.11.1972 r., sygn. III CRN 235/72)
Przykład
Jan Kowalski w czasie trwania małżeństwa podejmował się tylko prac dorywczych. Popracował 2 tygodnie i przez kolejne miesiące siedział w domu. Otrzymane z prac dorywczych pieniądze wydatkował tylko na własne potrzeby – alkohol, imprezy, gry hazardowe. W domu w ogóle nie pomagał, żadne prace domowe go nie interesowały. Na majątek wspólny pracowała tylko jego żona. W sprawie o podział majątku wspólnego jego żona wniosła o ustalenie nierównych udziałów w ten sposób, że jej udział będzie wynosić ¾, a jej męża ¼.
Podział majątku po rozwodzie w sądzie – podsumowanie
Jednym ze sposobów uregulowania kwestii majątkowych po rozwodzie jest założenie w sądzie sprawy o podział majątku wspólnego. We wniosku trzeba wskazać jakie przedmioty majątkowe wchodzą do majątku wspólnego i w jaki sposób mają zostać podzielone. Ważne jest również, aby pamiętać o zgłoszeniu wszystkich roszczeń – przypomnienie sobie o nich po zakończeniu postępowania skutkować będzie niemożliwością ich egzekwowania w innym postępowaniu.
Zapraszamy do kontaktu i współpracy z Kancelarią!
Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych. Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi. Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci.
Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy
prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu, Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
- Marlena Słupińska-Strysikhttps://adwokat-i-rozwod.pl/author/marlena-slupinska/
- Marlena Słupińska-Strysikhttps://adwokat-i-rozwod.pl/author/marlena-slupinska/
- Marlena Słupińska-Strysikhttps://adwokat-i-rozwod.pl/author/marlena-slupinska/
- Marlena Słupińska-Strysikhttps://adwokat-i-rozwod.pl/author/marlena-slupinska/
Prawnik w Poznaniu. Specjalista od rozwodów, podziałów majątków i spraw spadkowych. Aplikant III roku aplikacji radcowskiej.
Studia prawnicze ukończyła na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obroniła pracę magisterską na temat bezskuteczności czynności prawnych w prawie upadłościowym. Dodatkowo absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu – ukończyła studia stacjonarne na Wydziale Zarządzenia na kierunku Finanse i rachunkowość biznesu.
Długoletnie, praktyczne doświadczenie w kancelariach prawnych. W czasie trwania studiów wolontariuszka w studenckiej uniwersyteckiej poradni prawnej. Posiada bogate doświadczenie w sprawach rodzinnych oraz spadkowych. Obszerna znajomość literatury i
orzecznictwa w sprawach rodzinnych. Autorka licznych publikacji na temat spraw rodzinnych i spadkowych.
Prywatnie z zamiłowaniem uczy się języka hiszpańskiego, i zaczytuje się w thrillerach.
- Natalia Banickahttps://adwokat-i-rozwod.pl/author/natalia-banicka/
- Natalia Banickahttps://adwokat-i-rozwod.pl/author/natalia-banicka/
- Natalia Banickahttps://adwokat-i-rozwod.pl/author/natalia-banicka/
- Natalia Banickahttps://adwokat-i-rozwod.pl/author/natalia-banicka/