Kiedy darowizna po ślubie wchodzi do majątku osobistego?

Darowizna, którą otrzymuje jeden ze współmałżonków, co do zasady wchodzi do jego majątku osobistego. Jeżeli jednak darczyńca postanowi inaczej, może stać się ona częścią majątku wspólnego. Skąd takie rozwiązanie? Przewidział je ustawodawca, czyniąc wolę darczyńcy decydującą.

Darowizna po ślubie wchodząca w skład majątku osobistego jednego z małżonków 

Darowizna po ślubie wchodzi do majątku osobistego w następujących przypadkach:

  • gdy, pomimo wspólności majątkowej małżonków, darczyńca nie zastrzegł, że darowizna ma stanowić majątek wspólny,
  • jeżeli pomiędzy małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa wynikająca z  umowy lub z mocy postanowienia sądu.

Jak widać, wejście darowizny do majątku osobistego jest zasadą.

Kiedy darowizna po ślubie wchodzi do majątku wspólnego? 

Ustawodawca w  art. 33 pkt 2 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego zastrzegł, że przedmioty majątkowe nabyte przez darowiznę należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Wyjątek od tej zasady dotyczy jedynie woli darczyńcy, który może postanowić inaczej i tym samym włączyć przedmiot darowizny do majątku wspólnego.

💡 Przykład:

Anna i Jan są małżeństwem i łączy ich wspólność majątkowa. Anna otrzymała od cioci dom, w którym zamieszka razem z mężem i dziećmi. Ponieważ ciocia nie zaznaczyła w darowiźnie, że dom ma wejść do majątku wspólnego Anny i Jana, będzie on stanowił majątek osobisty Anny. Nie ma w tym wypadku znaczenia, że będą mieszkali w nim całą rodziną.

Co decyduje o tym, że darowizna wchodzi do majątku wspólnego małżonków?

To nie cel darowizny, ale decyzja i wola darczyńcy decydują o tym, czy darowizna wchodzi do majątku osobistego, czy w skład majątku wspólnego małżonków. Powyższe podniósł m.in. Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 11 kwietnia 2019 r., sygn. akt: IV CSK 436/18.

Podkreślił on jednocześnie, że darowizna, która dotyczy nieruchomości lub praw majątkowych o znacznej wartości, powinna być dokonywana w formie aktu notarialnego, z którego treści jasno wynika, do jakiego majątku trafia. Jeśli jednak „[…] darowizna dokonywana jest w sposób nieformalny, sąd powinien ocenić wolę darczyńcy, uwzględniając całokształt okoliczności sprawy”.

Czym jest darowizna?

W myśl art. 888 KC, darowiznę zdefiniować można ją jako bezpłatne świadczenie kosztem swojego majątku na rzecz drugiej osoby. Przedmiotem darowizny mogą być m.in.:

  • nieruchomości,
  • pieniądze,
  • samochody,
  • biżuteria,
  • przedsiębiorstwo.

Trzeba również podkreślić, że darowiznę przekazuje się na rzecz konkretnie oznaczonej osoby (fizycznej lub prawnej).

Darowizna a rozdzielność majątkowa

Co z darowizną w przypadku rozdzielności majątkowej? Jeśli darowizna została przekazana przez darczyńcę jednemu z małżonków, wówczas wchodzi ona do jego majątku osobistego. Małżonkowie nie mają przecież majątku wspólnego, a zatem problem w ogóle się nie pojawia.

Rozdzielność majątkowa jest bowiem drugim, obok wspólności majątkowej, rodzajem ustroju majątkowego pomiędzy małżonkami. Oznacza ona, że małżonkowie nie posiadają i nie gromadzą majątku wspólnego, ale każdy z nich ma wyłącznie majątek osobisty. Rozdzielność majątkową najczęściej ustanawia się, podpisując tzw. intercyzę, czyli umowę o rozdzielności majątkowej. W  wyjątkowych wypadkach możliwe jest jednak jej ustanowienie przez sąd.

🧐 Dowiedź się więcej 👉 Wpływ rozdzielności majątkowej na podział majątku

Wspólność majątkowa a darowizna otrzymana na rzecz jednego z małżonków  – podsumowanie 

✔️ Do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że darczyńca inaczej postanowi.

✔️ Wspólność majątkowa jest to rodzaj ustroju majątkowego, który zgodnie z art. 31 KRO powstaje z chwilą zawarcia małżeństwa.

✔️ Majątek wspólny we wspólności obejmuje przedmioty, które mąż i żona nabyli po ślubie.

✔️ Wszystko to, co nie jest zaś objęte wspólnością majątkową, stanowi majątek osobisty każdego z małżonków. Ustawodawca w sposób szczegółowy określił składniki majątku osobistego w art. 33 KRO.

✔️  Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy w Twoim wypadku darowizna po ślubie weszła do wspólności majątkowej małżeńskiej, czy do majątku osobistego małżonka, skontaktuj się z naszą kancelarią adwokacką.

Źródła:

 

adwokat at Słupińska - Kancelaria Prawna | + posts

Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych. Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi. Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci.
Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy
prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu, Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.

+ posts

Prawnik w Poznaniu. Specjalista od rozwodów, podziałów majątków i spraw spadkowych. Aplikant III roku aplikacji radcowskiej.
Studia prawnicze ukończyła na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obroniła pracę magisterską na temat bezskuteczności czynności prawnych w prawie upadłościowym. Dodatkowo absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu – ukończyła studia stacjonarne na Wydziale Zarządzenia na kierunku Finanse i rachunkowość biznesu.
Długoletnie, praktyczne doświadczenie w kancelariach prawnych. W czasie trwania studiów wolontariuszka w studenckiej uniwersyteckiej poradni prawnej. Posiada bogate doświadczenie w sprawach rodzinnych oraz spadkowych. Obszerna znajomość literatury i
orzecznictwa w sprawach rodzinnych. Autorka licznych publikacji na temat spraw rodzinnych i spadkowych.
Prywatnie z zamiłowaniem uczy się języka hiszpańskiego, i zaczytuje się w thrillerach.

adwokat Marlena Słupińska-Strysik

Marlena Słupińska – Strysik

Jestem adwokatem specjalizującym się w trudnych sprawach o rozwód i podział majątku wspólnego. Posiadam bogate doświadczenie praktyczne. Prowadzę sprawy na terenie całej Polski. Staram się działać w taki sposób, aby oszczędzić niedogodności moim klientom. Mogę być Twoim prawnikiem. Skontaktuj się ze mną!
Podobne wpisy
Rozdzielność majątkowa a wspólny dom

Rozdzielność majątkowa, którą ustanawiają małżonkowie, wywołuje określone skutki względem zebranego, jak i gromadzonego w przyszłości majątku małżonków, w  tym nieruchomości. Jeżeli intercyza została podpisana w

Czytaj więcej »