Co zrobić gdy małżonek nie zgadza się na podział majątku wspólnego?

Co zrobić gdy małżonek nie zgadza się na podział majątku?

Podjęcie przez małżonków decyzji o rozstaniu wiąże się nie tylko z zainicjowaniem sprawy rozwodowej, ale również z uregulowaniem kwestii majątkowych. Najczęściej małżonkowie, gdy dochodzi między nimi do rozstania chcą jak najszybciej uregulować wszelkie łączące ich kwestie. Zdarza się jednak, że jeden z małżonków lubi stawiać opór, czym opóźnia dokonanie wszelkich formalności. Co zrobić, gdy współmałżonek nie chce zgodzić się na podział majątku?

Podział majątku po rozwodzie 

Bardzo często szybko po rozwodzie inicjowane są pierwsze rozmowy na temat podziału majątku wspólnego. Wówczas jeden z byłych małżonków wychodzi z propozycją sposobu dokonania podziału ich majątku.

⚠️ Uwaga! Podziału majątku wspólnego można dokonać na kilka sposobów:

  • przyznanie wszystkich składników majątkowych na wyłączną własność jednego z małżonków z obowiązkiem spłaty drugiego małżonka;
  • przyznanie części składników majątkowych na wyłączną własność jednego z małżonków i części składników majątkowych na wyłączną własność drugiego małżonka;
  • sprzedaż majątku i podział uzyskanej z tego tytułu kwoty po połowie.

⚠️ Pamiętaj! Wymienione powyżej sposoby dokonania podziału majątku wspólnego zaprezentowane zostały w sposób uproszczony. Często przy podziale majątku wspólnego dochodzi jeszcze kwestia rozliczeń nakładów z majątku osobistego na majątek wspólny bądź na odwrót (z majątku wspólnego na majątek osobisty), czy też kwestia rozliczenia dokonanych przez jednego z małżonków spłat wspólnego kredytu.

W niektórych sytuacjach możliwy jest także podział majątku przed rozwodem.

Brak perspektywy ugodowego podziału majątku wspólnego – co robić?

Propozycja dokonania podziału majątku wspólnego nie zawsze jednak może się spotkać z aprobatą. Były małżonek może odrzucić złożoną mu propozycję albo w ogóle nie być zainteresowanym dokonywaniem jakiegokolwiek podziału majątku wspólnego. Zdarzają się sytuacje, że dla jednego z małżonków korzystniej i wygodniej jest, gdy temat podziału majątku wspólnego jest odwlekany w czasie.

💡 Przykład:

Anna i Jan Nowak są rok po rozwodzie. Jan Nowak mieszka w ich wspólnym domu, Anna Nowak wynajmuje mieszkanie. Anna Nowak chciałaby jak najszybciej podzielić wspólny majątek. Nie zależy jej na ponownym zamieszkaniu w domu, dlatego widzi możliwość pozostawienia go byłemu mężowi. Chce jednak od niego spłaty w kwocie odpowiadającej połowie wartości domu. Jan Nowak ciągle zbywa Annę Nowak – nie zależy mu, aby dzielić majątek wspólny – i tak mieszka w domu, nie musi niczego wynajmować, a dopóki kwestia podziału nie jest uregulowana nie musi z tego tytułu spłacać byłej żony.

⚠️ Uwaga! Brak współpracy ze strony byłego małżonka nie oznacza, że drugi małżonek pozbawiony jest możliwości wyegzekwowania podziału majątku wspólnego.

Sądowy podział majątku

Jeżeli małżonek nie wyraża zgody na podział majątku wspólnego to drugi z małżonków może złożyć do sądu wniosek o podział majątku wspólnego. Wykazywanie biernej postawy przed sądem przez opornego małżonka będzie już dla niego groziło ujemnymi konsekwencjami. Im mniej będzie angażował się w proces tym większe szanse, że podział majątku wspólnego zostanie przeprowadzony po myśli drugiego małżonka.

💡 Przykład:

Anna Nowak złożyła wniosek o podział majątku wspólnego. Wniosła, aby nieruchomość wchodzącą w skład majątku wspólnego przyznać na wyłączną własność jej byłego małżonka Jana Nowak z obowiązkiem jej spłaty w kwocie odpowiadającej połowie wartości domu. We wniosku nie wspomniała jednak, że Jan Nowak na budowę domu przekazał 50.000 zł, które zgromadził jeszcze przed ślubem. Nie wspomniała również, że od rozwodu to Jan Nowak w całości spłacił ostatnie 12 rat kredytowych.

Jeżeli Jan Nowak w toku postępowania nie złoży wniosków o rozliczenie nakładów z jego majątku osobistego na majątek wspólny to straci możliwość późniejszego ubiegania się o zwrot kwoty stanowiącej równowartość włożonego przez niego wkładu w budowę domu oraz wartości połowy spłaconych rat kredytowych.

👉 Zobacz także: Ile kosztuje podział majątku po rozwodzie?

Rozwód i podział majątku – czy można dokonać podziału majątku w czasie trwania rozwodu?

Niejednokrotnie zdarza się, że rozwody przeciągają się w czasie i trwają nawet kilka lat. Wydawać by się mogło, że podział majątku bez zgody małżonka jest w tym czasie niemożliwy. Przecież możliwe jest dokonanie podziału majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej, a ta ustaje z chwilą uprawomocnienia się wyroku rozwodowego.

Zawsze w trakcie trwania rozwodu można podpisać intercyzę – ale jak ją podpisać jeżeli małżonek nie wyraża na to zgody?

Pozostaje jeszcze jedna opcja – złożenie pozwu o ustanowienie przymusowej rozdzielności majątkowej.

👉 Zobacz także: Ile kosztuje rozdzielność majątkowa?

Zgodnie z art. 52 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej.

Ustanowienia rozdzielności majątkowej w trakcie małżeństwa można również domagać się w sytuacji, gdy małżonkowie żyją w rozłączeniu i nie podejmują wspólnych decyzji dotyczących zarządu ich majątkiem wspólnym. Taka okoliczność przemawia za ustanowieniem rozdzielności majątkowej z datą wsteczną, czyli z dniem wcześniejszym niż złożenie pozwu.

💡 Przykład:

Sprawa rozwodowa Anny Nowak i Jana Nowak trwa już 3 lata i niestety jej końca nie widać. Anna Nowak przerażona perspektywą kolejnego długotrwałego postępowania sądowego chce już jak najszybciej uregulować kwestie majątkowe. Jednak jej mąż nie zgadza się na podpisanie intercyzy, ani na dokonanie podziału tego majątku. 

Z racji tego, że małżonkowie nie mieszkają ze sobą już 3 lata i w ogóle nie konsultują się w kwestiach majątkowych, Anna Nowak złożyła pozew o ustanowienie przymusowej rozdzielności majątkowej. Po uprawomocnieniu się wyroku ustanawiającego rozdzielność majątkową będzie mogła zainicjować postępowanie o podział majątku wspólnego. Sprawy będą toczyć się równolegle z rozwodem. 

Małżonek nie zgadza się na podział majątku wspólnego – podsumowanie

Brak zgody Twojego małżonka bądź byłego małżonka na dokonanie podziału majątku wspólnego stanowi pewną trudność, jednak nie przeszkodę. Jak to często bywa – w sytuacji, gdy nie można porozumieć się polubownie, pozostaje droga postępowania sądowego.

Zapraszam do kontaktu z naszą Kancelarią Adwokacką. Chętnie poprowadzimy Twoją sprawę!

adwokat at Słupińska - Kancelaria Prawna | + posts

Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych. Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi. Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci.
Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy
prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu, Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.

+ posts

Prawnik w Poznaniu. Specjalista od rozwodów, podziałów majątków i spraw spadkowych. Aplikant III roku aplikacji radcowskiej.
Studia prawnicze ukończyła na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obroniła pracę magisterską na temat bezskuteczności czynności prawnych w prawie upadłościowym. Dodatkowo absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu – ukończyła studia stacjonarne na Wydziale Zarządzenia na kierunku Finanse i rachunkowość biznesu.
Długoletnie, praktyczne doświadczenie w kancelariach prawnych. W czasie trwania studiów wolontariuszka w studenckiej uniwersyteckiej poradni prawnej. Posiada bogate doświadczenie w sprawach rodzinnych oraz spadkowych. Obszerna znajomość literatury i
orzecznictwa w sprawach rodzinnych. Autorka licznych publikacji na temat spraw rodzinnych i spadkowych.
Prywatnie z zamiłowaniem uczy się języka hiszpańskiego, i zaczytuje się w thrillerach.

adwokat Marlena Słupińska-Strysik

Marlena Słupińska – Strysik

Jestem adwokatem specjalizującym się w trudnych sprawach o rozwód i podział majątku wspólnego. Posiadam bogate doświadczenie praktyczne. Prowadzę sprawy na terenie całej Polski. Staram się działać w taki sposób, aby oszczędzić niedogodności moim klientom. Mogę być Twoim prawnikiem. Skontaktuj się ze mną!
Podobne wpisy
rozdzielność majątkowa a wspólny dom
Rozdzielność majątkowa a wspólny dom

Rozdzielność majątkowa, którą ustanawiają małżonkowie, wywołuje określone skutki względem zebranego, jak i gromadzonego w przyszłości majątku małżonków, w  tym nieruchomości. Jeżeli intercyza została podpisana w

Czytaj więcej »