Czego nie robić podczas rozwodu?

Decydując się na rozwód pamiętaj, że emocje nie są dobrym doradcą podczas sprawy rozwodowej, unikanie odbioru pism z sądu nie spowoduje, że problemy znikną, a godzenie się na ustępstwa wobec byłego partnera nie zawsze jest korzystne. Poniżej podpowiadamy czego nie robić podczas rozwodu!

Czego nie robić podczas rozwodu? 7 wskazówek!

Oto lista 7 rzeczy, których nie robić w trakcie rozwodu:

  1. Nie ignoruj wezwań sądowych.
  2. Nie unikaj stawiennictwa na rozprawach.
  3. Nie utrudniaj postępowania rozwodowego.
  4. Nie gódź się na rozwód bez orzekania o winie, jeśli wina leży po stronie współmałżonka.
  5. Nie rezygnuj z uregulowania przez sąd kontaktów z małoletnim dzieckiem.
  6. Nie działaj impulsywnie, ani pod wpływem emocji w trakcie postępowania rozwodowego.
  7. Nie rezygnuj z pomocy prawnej adwokata w sprawie o rozwód.

 

7 rzeczy których nie robić podczas rozwodu

Odbieraj pisma sądowe i stawiaj się na rozprawach rozwodowych

Twój mąż wniósł pozew o rozwód, a Ty nie chcesz się z tym pogodzić? Uważasz, że jeśli nie odbierzesz pisma z sądu, przykładowo z zawiadomieniem o terminie rozprawy, to wówczas do niej nie dojdzie, a w konsekwencji sąd nie orzeknie rozwodu? Nic bardziej mylnego!

Zgodnie z art. 139 § 2 KC „Jeżeli adresat odmawia przyjęcia pisma, doręczenie uważa się za dokonane”. Organ orzekający zostanie wówczas poinformowany o  odmowie jego przyjęcia. Pamiętaj, że nie odbierając pism z sądu, tracisz szanse na ustosunkowanie się do nich.

💡 Przykład:

Bez wątpienia warto sporządzić odpowiedź na pozew o rozwód z  orzeczeniem o  winie, gdzie małżonek zażądał alimentów na swoją rzecz, aby zakwestionować zasadność roszczenia o alimenty, ochronić swoje interesy majątkowe, a  także aby wpłynąć na dalszy przebieg sprawy o rozwód.

Nie gódź się na rozwód bez orzekania o winie, jeśli wina leży po stronie współmałżonka

W myśl art. 57 KRO: „Orzekając rozwód sąd, orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia”. Możesz wprawdzie zdecydować się na rozwód bez orzekania o winie, ale pamiętaj, że orzeczenie winy pociąga za sobą szereg korzyści. Przede wszystkim daje możliwość zasądzenia alimentów od małżonka winnego na rzecz niewinnego, czy też ustalenia nierównych udziałów przy podziale majątku.

🧐 Więcej na ten temat pisałam w artykule 👉 👉 Co daje rozwód z orzekaniem o winie? 💸👍😄

Z wieloletniej praktyki wiem, że postępowanie rozwodowe z orzeczeniem o winie trwa dłużej i wymaga większego zaangażowania przy zbieraniu materiału dowodowego. Mimo że nie łatwo mówić w sądzie o zdradzie, czy też uzależnieniach współmałżonka, jeśli są to powody rozpadu Waszego związku małżeńskiego, a Ty możesz to udowodnić, zrób to. W takiej sytuacji, godzenie się na rozwód za porozumieniem stron nie jest dobrym rozwiązaniem!

Dlaczego warto nie rezygnować z uregulowania przez sąd kontaktów z dzieckiem w trakcie rozwodu?

Poprawne, a nawet przyjacielskie stosunki z byłym mężem mogą ulec zmianie w  przyszłości np. z powodu jego nowego związku. Nie można też wykluczyć, że były współmałżonek zacznie sprzeciwiać się spotkaniom ze wspólnymi dziećmi. Określony przez sąd harmonogram kontaktów zapobiega przyszłym sporom między byłymi  już małżonkami, a przede wszystkim zapewnia dziecku stabilność i większe poczucie bezpieczeństwa.

🤓 Ciekawostka

Jedną z podstawowych zasad prawa rodzinnego, która powinna być respektowana także w trakcie rozwodu rodziców, jest dobro dziecka. W trosce o zadbanie o interesy najmłodszych, Rzecznik Praw Dziecka wielokrotnie zabierał głos w sprawie sposobu kształtowania relacji z rodzicami, którzy podjęli decyzję o rozstaniu. Przejawem tej troski jest m.in. poradnik „Standardy pomocy dziecku w sytuacji rozstania rodziców” dostępny na stronie internetowej RPO.

Dlaczego nie warto podejmować pochopnych decyzji pod wpływem emocji podczas rozwodu?

Emocje nie są najlepszym doradcą w trakcie rozwodu! Pamiętaj o tym na sali sądowej, ale też wtedy, gdy np. pochopnie zgadzasz się na zaproponowaną przez współmałżonka kwotę alimentów. Realnie oceń sytuację, oszacuj koszty i na tej podstawie podejmuj decyzję.

🧐 O skutkach nieodpowiedniego zachowania w trakcie rozprawy pisałam już w artykule👉 ,,Jak się zachować podczas sprawy rozwodowej? 7 praktycznych zasad! 😎

Zdecyduj się na wsparcie prawnika

Skorzystanie z pomocy specjalizującego się w sprawach rozwodowych prawnika, to najlepsze co możesz zrobić w sytuacji, gdy decyzja o rozwodzie już zapadła.

Adwokat nie tylko przeprowadzi Cię przez całą procedurę, ale także pomoże uniknąć popełnienia błędów, o których pisałam powyżej. Pamiętaj, że kieruje się on wiedzą i  zdobytym doświadczeniem, a jego celem jest zabezpieczenie Twoich interesów.

Potrzebujesz pomocy adwokata przy rozwodzie?

Jeśli chciałbyś skorzystać z mojej pomocy, zapraszam do kontaktu z moją Kancelarią Prawną. Działam na terenie takich miast jak:

  • 📍 Poznań,
  • 📍 Śrem,
  • 📍 Wolsztyn,
  • 📍 Świecie.

 

W trudnych sprawach rozwodowych działam w całej Polsce! Udzielam także porad prawnych telefonicznie oraz online.

Bibliografia:

adwokat at Słupińska - Kancelaria Prawna | + posts

Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych. Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi. Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci.
Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy
prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu, Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.

+ posts

Prawnik w Poznaniu. Specjalista od rozwodów, podziałów majątków i spraw spadkowych. Aplikant III roku aplikacji radcowskiej.
Studia prawnicze ukończyła na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obroniła pracę magisterską na temat bezskuteczności czynności prawnych w prawie upadłościowym. Dodatkowo absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu – ukończyła studia stacjonarne na Wydziale Zarządzenia na kierunku Finanse i rachunkowość biznesu.
Długoletnie, praktyczne doświadczenie w kancelariach prawnych. W czasie trwania studiów wolontariuszka w studenckiej uniwersyteckiej poradni prawnej. Posiada bogate doświadczenie w sprawach rodzinnych oraz spadkowych. Obszerna znajomość literatury i
orzecznictwa w sprawach rodzinnych. Autorka licznych publikacji na temat spraw rodzinnych i spadkowych.
Prywatnie z zamiłowaniem uczy się języka hiszpańskiego, i zaczytuje się w thrillerach.

adwokat Marlena Słupińska-Strysik

Marlena Słupińska – Strysik

Jestem adwokatem specjalizującym się w trudnych sprawach o rozwód i podział majątku wspólnego. Posiadam bogate doświadczenie praktyczne. Prowadzę sprawy na terenie całej Polski. Staram się działać w taki sposób, aby oszczędzić niedogodności moim klientom. Mogę być Twoim prawnikiem. Skontaktuj się ze mną!
Podobne wpisy
Rozdzielność majątkowa a wspólny dom

Rozdzielność majątkowa, którą ustanawiają małżonkowie, wywołuje określone skutki względem zebranego, jak i gromadzonego w przyszłości majątku małżonków, w  tym nieruchomości. Jeżeli intercyza została podpisana w

Czytaj więcej »