Gdzie złożyć pozew o rozwód?

Gdzie złożyć pozew o rozwód?

Pierwszym niezbędnym krokiem do otrzymania rozwodu jest złożenie pozwu rozwodowego. Nie składa się go jednak w przypadkowym sądzie. Istnieją pewne reguły, które przesądzają o tym, który sąd będzie właściwy do orzeczenia rozwodu. Poniżej wyjaśniamy gdzie złożyć pozew o rozwód.

W jakim sądzie należy złożyć pozew rozwodowy?

Naczelną zasadą jest, iż sprawy rozwodowe rozpatrywane są przez sądy okręgowe.

⚠️ Pamiętaj! Sąd Rejonowy nigdy nie będzie właściwy do procedowania w sprawie rozwodowej.

Zastanawiając się zatem do jakiego sądu należy złożyć pozew rozwodowy, na wstępie trzeba odrzucić wszystkie sądy rejonowe. Jak jednak dokonać wyboru właściwego sądu okręgowego?

Wybór sądu okręgowego właściwego do wniesienia pozwu o rozwód

Sądów okręgowych w Polsce jest kilka. Aby wybrać sąd właściwy należy przyjrzeć się treści art. 41 Kodeksu postępowania cywilnego:

Powództwo ze stosunku małżeństwa wytacza się wyłącznie przed sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Z braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma – sąd miejsca zamieszkania powoda.

Poniżej przeanalizujemy każdą z tych sytuacji.

Zobacz także: Rozwód – od czego zacząć?

Złożenie pozwu w sądzie, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania

Pozew o rozwód składa się w sądzie, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania. Właściwość jest jednak zachowania wyłącznie w sytuacji, gdy choć jeden z małżonków nadal ma w tym okręgu miejsce zamieszkania.

💡 Przykład

Anna i Jan Nowak mieszkali razem w Poznaniu. Jakiś czas temu Jan Nowak przeprowadził się do Krakowa i postanowił złożyć pozew o rozwód. Pomimo tego, że mieszka teraz w Krakowie, sądem właściwym do złożenia pozwu jest wyłącznie Sąd Okręgowy w Poznaniu. To tam małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania i to tam nadal mieszka Anna Nowak.

Zobacz także: Skutki wyprowadzki przed rozwodem

Złożenie pozwu w sądzie miejsca zamieszkania małżonka pozwanego

Może się jednak zdarzyć, iż oboje małżonkowie wyprowadzą się poza okręg sądu, w którym mieli ostatnie miejsce zamieszkania. Wówczas właściwość sądu ulega zmianie i pozew rozwodowy wnosi się do sądu okręgowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania małżonka pozwanego.

💡 Przykład

Anna i Jan Nowak mieszkali razem w Poznaniu. Jan Nowak przeprowadził się do Krakowa, zaś Anna Nowak przeprowadziła się do Bydgoszczy. Jan Nowak postanowił złożyć pozew o rozwód. W takiej sytuacji pozew należy złożyć do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

Sąd Okręgowy w Poznaniu nie jest właściwy, ponieważ żaden z małżonków nie ma już miejsca zamieszkania w jego okręgu.

Zobacz także: Jak wygrać rozwód z narcyzem?

Złożenie pozwu w sądzie miejsca zamieszkania małżonka powoda

Jeżeli nie można ustalić właściwości sądu na podstawie wcześniejszych przesłanek, pozew o rozwód składa się w sądzie okręgowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania małżonka powoda.

💡 Przykład

Anna i Jan Nowak mieszkali razem w Poznaniu. Jan Nowak przeprowadził się do Krakowa, zaś Anna Nowak zamieszkała za granicą. Z racji tego, że Anna Nowak nie mieszka w Polsce, nie ma sądu właściwego ze względu na jej miejsce zamieszkania. W takiej sytuacji Jan Nowak składa pozew w Sądzie Okręgowym w Krakowie jako właściwym ze względu na jego miejsce zamieszkania.

Potrzebujesz pomocy adwokata?

Napisz do mnie!

adwokat Marlena Słupińska-Strysik
Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik
adwokat Marlena Słupińska-Strysik
Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik

Gdzie składać pozew o rozwód, gdy oboje małżonkowie mieszkają za granicą?

Nierzadko zdarzają się również sytuacje, iż oboje małżonkowie mieszkają za granicą. Wówczas nie ma możliwości ustalenia sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania choćby jednego z nich.

⚠️ Uwaga! Rozwiązanie takiej sytuacji zostało przewidziane w art. 45 Kodeksu postępowania cywilnego.

  • 1.  Jeżeli na podstawie przepisów kodeksu nie można w świetle okoliczności sprawy ustalić właściwości miejscowej, Sąd Najwyższy oznaczy sąd, przed który należy wytoczyć powództwo.
  • 2.  O oznaczenie sądu, przed który należy wytoczyć powództwo, występuje sąd, do którego wpłynął pozew.

 

W takiej sytuacji pozew rozwodowy składa się do wybranego sądu okręgowego, który następnie zwraca się do Sądu Najwyższego o wyznaczenie sądu właściwego. Warto w pozwie zawrzeć wniosek o wyznaczenie sądu, do którego wpłynął już pozew. Wyboru sądu okręgowego najlepiej dokonać na podstawie wcześniejszego miejsca zamieszkania w Polsce.

💡 Przykład

Anna i Jan Nowak mieszkają razem w Berlinie. Zanim przeprowadzili się za granicę mieszkali w Poznaniu, tam też mają swoje rodziny. Małżonkowie postanowili się rozwieść. Jan Nowak złożył pozew o rozwód w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Wybór sądu umotywował okolicznością, iż przed wyprowadzką za granicę małżonkowie mieli wspólne miejsce zamieszkania w Poznaniu.

Gdzie złożyć pozew o rozwód w Poznaniu?

I jeszcze podpowiedź dla moich klientów z Poznania i okolic. Jeśli mieszkasz w Poznaniu lub w powiecie poznańskim, to pozew rozwodowy powinieneś złożyć w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.

Sąd ten mieści się przy ul. Hejmowskiego 2, 61-736 Poznań⚖️.

Szukasz adwokata?

Chętnie poprowadzimy Twoją sprawę o rozwód. Mam bogate doświadczenie w sprawach o rozwód bez orzekania o winie, jak i z walką o wykazanie winy. Nasi prawnicy pomagają sporządzić i złożyć wniosek o rozwód, uzyskać wyrok rozwodowy i alimenty.

Zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią Adwokacką w Poznaniu lub w naszą Kancelarią Adwokacką w Śremie!

5/5 - (3 votes)
adwokat at Słupińska - Kancelaria Prawna | + posts

Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych. Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi. Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci.
Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy
prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu, Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.

+ posts

Prawnik w Poznaniu. Specjalista od rozwodów, podziałów majątków i spraw spadkowych. Aplikant III roku aplikacji radcowskiej.
Studia prawnicze ukończyła na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obroniła pracę magisterską na temat bezskuteczności czynności prawnych w prawie upadłościowym. Dodatkowo absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu – ukończyła studia stacjonarne na Wydziale Zarządzenia na kierunku Finanse i rachunkowość biznesu.
Długoletnie, praktyczne doświadczenie w kancelariach prawnych. W czasie trwania studiów wolontariuszka w studenckiej uniwersyteckiej poradni prawnej. Posiada bogate doświadczenie w sprawach rodzinnych oraz spadkowych. Obszerna znajomość literatury i
orzecznictwa w sprawach rodzinnych. Autorka licznych publikacji na temat spraw rodzinnych i spadkowych.
Prywatnie z zamiłowaniem uczy się języka hiszpańskiego, i zaczytuje się w thrillerach.

adwokat Marlena Słupińska-Strysik

Marlena Słupińska – Strysik

Jestem adwokatem specjalizującym się w trudnych sprawach o rozwód i podział majątku wspólnego. Posiadam bogate doświadczenie praktyczne. Prowadzę sprawy na terenie całej Polski. Staram się działać w taki sposób, aby oszczędzić niedogodności moim klientom. Mogę być Twoim prawnikiem. Skontaktuj się ze mną!
Podobne wpisy