Rozwód z narcyzem – pokonaj narcyza w sądzie

rozwód z narcyzem

Rozwód to zawsze stresujące przeżycie. Jednak gdy w grę wchodzi rozwód z narcyzem to emocje przybierają na silę. Ludzie z osobowością narcystyczną są trudnymi przeciwnikami na każdej płaszczyźnie życia. Na początku czynią uciążliwym życie w małżeństwie. Następnie dają pokaz swoich „umiejętności” w trakcie trwania sprawy rozwodowej.

Na rozwód z narcyzem musisz być przygotowanym zarówno procesowo, jak i emocjonalnie. Istotnym jest jednak, że narcystyczne zachowania Twojego małżonka mogą stanowić podstawę do przypisania mu winy za rozpad Waszego małżeństwa.

 

Jak przejawia się osobowość narcystyczna?

Osobowość narcystyczna to zaburzenie osobowości natury psychicznej. Najczęstszymi przejawami narcyzmu są:

 • Nieustanna potrzeba bycia podziwianym i chwalonym
 • Przewrażliwienie na własnym punkcie i nieumiejętność radzenia sobie z krytyką
 • Pozornie wysokie poczucie własnej wartości (w rzeczywistości samoocena narcyzów jest zaniżona, stąd też potrzeba podziwu i ciągłych pochwał)
 • Egocentryzm i brak empatii dla innych osób
 • Arogancja wobec innych osób
 • Poczucie wyższości nad innymi ludźmi i wykorzystywanie ich dla osiągnięcia własnych celów
 • Brak bezinteresowności i każdorazowe oczekiwanie korzyści w zamian za wyświadczoną usługę/pomoc
 • Poszukiwanie nowych bodźców i wrażeń.

 

Zobacz także: Przemoc psychiczna a rozwód

narcyz
narcyz

Toksyczne zachowania narcystyczne w małżeństwie

Osoba narcystyczna przejawia swoje zachowania niezależnie od środowiska. Jej postawa w szczególności uzewnętrznia się w relacjach małżeńskich i rodzinnych. Małżeństwo z osobą narcystyczną nie należy do łatwych. Narcyz skupia się wyłącznie na swoich potrzebach i nie respektuje zasad partnerstwa.

Przeczytaj więcej na: Rozwód z narcyzem

UWAGA: Małżonek osoby narcystycznej nieustannie jest poddawany manipulacjom.

Narcyz jest mistrzem manipulacji. Potrafi w taki sposób wpłynąć na współmałżonka, że ten traci wiarę we własne przekonania i osądy. Osoby będące w związku małżeńskim z narcyzem tracą wiarę we własne umiejętności i pozostają odarci z pewności siebie. Całe życie małżeńskie kręci się wyłącznie wokół narcystycznego małżonka. To on jest w centrum uwagi. Jest nieomylny, nie znosi sprzeciwu a racja zawsze jest po jego stronie.

Przykład:

Anna Kowalska przez 5 lat była w związku małżeńskim z narcyzem. W małżeństwie nigdy nie miała nic do powiedzenia. Mąż zawsze potrafił nią zmanipulować w taki sposób, że ostatecznie wycofywała się z własnego zdania. W rzeczywistości we właściwy sposób zachować mogła się tylko przytakiwaniem mężowi i zgadzaniem się ze wszystkim co mówi. Dodatkiem do tego musiały być pochwały. Mąż mógłby poczuć się urażonym niedostrzeganiem wspaniałości jego pomysłów i podejmowanych działań.

Zobacz także: Skutki wyprowadzki przed rozwodem

 

Przyczyny rozwodu z narcyzem

Przyczyn rozwodu z narcyzem może być wiele. Bo wiele z zachowań narcyza czyni wspólne życie uciążliwym i niemożliwym do kontynuowania. Najczęściej jednak do rozwodu z narcyzem dochodzi z następujących przyczyn:

 • U narcystycznego małżonka pojawia się znudzenie życiem małżeńskim i rozpoczyna się etap poszukiwania nowych bodźców i wrażeń,
 • Małżonek osoby narcystycznej ma dość nieustannego podporządkowywania się i odczuwa brak zainteresowania jego osobą,
 • Narcyz nawiązuje relacje pozamałżeńską – często osoby o narcystycznej osobowości nie są stałe w uczuciach i potrzebują nieustannej adoracji ze strony osób płci przeciwnej,
 • Niestabilność narcyza w utrzymywaniu relacji – narcyz potrafi periodycznie odchodzić i powracać do osoby, z którą jest w związku.
 • Małżonek narcyza „budzi się” i przekonuje się, że był poddawany manipulacjom. Manipulacja współmałżonka może być jedną z przyczyn rozwodu i nawet determinować winę (wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie, sygn. I ACa 2434/15).

 

Pamiętaj! To tylko niektóre z przyczyn, które mogą stanowić podstawę rozstania z małżonkiem narcyzem.

rozwód z narcyzem
rozwód z narcyzem

 

Narcyzm a wina w rozkładzie pożycia małżeńskiego

Narcystyczne zachowanie Twojego małżonka może stanowić podstawę do przypisania mu winy za rozpad Waszego małżeństwa.

Pamiętaj, że na mocy art. 57 § 1 KRiO, sąd musi wskazać w wyroku rozwodowym, czy i który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia małżeńskiego. Jeśli wykażesz wyłączną winę małżonka, możesz domagać się od niego alimentów na Ciebie!

UWAGA: Musisz mieć jednak na uwadze, że rozwód z narcyzem uznawany jest za jeden z najtrudniejszych rozwodów. W szczególności ze względu na fakt, że w procesie rozwodowym narcystyczne cechy Twojego małżonka przybiorą na sile.

Narcyz w trakcie rozwodu na pewno wykorzysta swoje umiejętności manipulacyjne. Na początku jego zachowanie może świadczyć o zamiarach pokojowych i chęci polubownego rozstania. Wszystko po to, aby uśpić Twoją czujność i ujawnić prawdziwe zamiary dopiero w najmniej spodziewanym dla Ciebie momencie.

Zobacz także: Ile dokładnie kosztuje rozwód w 2023 r?

 

Reakcja narcyza na pozew o rozwód 

Reakcja narcyza na rozwód na pewno nie będzie łatwa. W szczególności jeżeli otrzyma pozew z żądaniem jego wyłącznej winy. W takiej sytuacji przygotuj się na to, że jego narcystyczna natura nie pozostanie bez echa.

Narcyz nie dopuszcza do siebie porażki. On nigdy nie jest winny. W jego mniemaniu, jeżeli doszło do rozwodu, to wyłącznie z Twojej winy. I możesz być pewnym, że będzie to udowadniać w sądzie za wszelką cenę. W tym pomogą mu umiejętności aktorskie i opanowana do perfekcji sztuka manipulacji, także w czasie rozprawy. Narcyz potrafi zadbać o swój wizerunek i przedstawić się w jak najlepszym świetle. Innym osobom będzie ciężko uwierzyć, że dopuścił się tych wszystkich zarzucanych mu przez Ciebie czynów.

Potrzebujesz pomocy adwokata?

Napisz do mnie!

adwokat Marlena Słupińska-Strysik
Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik
adwokat Marlena Słupińska-Strysik
Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik

Dowody w sądzie przeciwko narcyzowi 

Udowodnienie narcystycznej natury Twojego małżonka nie będzie łatwe. Jednak, gdy będziesz dostatecznie zdeterminowanym przeciwnikiem może się to udać.

W przypadku rozwodu z narcyzem na pewno przydadzą się dowody w postaci:

 • Zeznań świadków – zarówno rodzina, jak i znajomi mogą mieć wiedzę na temat narcystycznych zachowań Twojego małżonka z obserwacji własnych, jak i, również z Twoich opowieści,
 • Wiadomości SMS – treści rozmów mogą ujawniać narcystyczne cechy Twojego małżonka,
 • Nagrania rozmów prowadzonych między Tobą a małżonkiem narcyzem – podczas prywatnych rozmów narcystyczny małżonek może w znacznym stopniu ujawniać swoją prawdziwą naturę.
 • Raport detektywistyczny – detektyw ma możliwość obserwacji Twojego małżonka w sytuacjach, które są poza zasięgiem Twojego wzroku. Narcystyczne zachowania mogą ujawniać się na wielu płaszczyznach życia.

 

Jak przetrwać rozwód z narcyzem
Jak przetrwać rozwód z narcyzem

 

Dzieci przy rozwodzie z narcyzem

Narcyz nie przebiera w środkach. W rozwodową batalię może wciągnąć również dzieci. Przed sądem będzie chciał się przedstawić nie tylko jako wspaniały małżonek, ale również rodzic. Dodatkowo jego celem będzie dyskredytacja Ciebie jako rodzica. Musisz być przygotowanym na szereg różnych zarzutów potwierdzających Twój rzekomy brak kompetencji rodzicielskich.

Do osiągnięcia swojego zamiaru wykorzysta dzieci. Będzie próbował je zmanipulować na swoją korzyść. Niestety musisz być przygotowanym na taką okoliczność i już wcześniej wyprzedzić kroki małżonka narcyza. Istotne w odparciu jego zarzutów mogą być zeznania świadków, nagrania, zdjęcia obrazujące stosunek narcyza do dzieci sprzed wytoczenia sprawy rozwodowej, jak i Twój wkład w sprawowanie opieki nad dziećmi.

Zobacz także: Kiedy ojciec odbiera dziecko matce po rozwodzie?

 

Trudny rozwód z narcyzem – podsumowanie 

Rozwód z narcyzem to niezwykle trudne doświadczenie. Trzeba być przygotowanym na wszystko. Jeżeli planujesz złożyć pozew o rozwód to już wcześniej odpowiednio się przygotuj do postępowania sądowego. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia strategia i zgromadzenie wartościowych dowodów.

Pamiętaj: Nie daj sobą manipulować!

 

Szukasz adwokata? Chcesz przetrwać rozwód z narcyzem?

Prowadzę Kancelarię Prawną w Poznaniu specjalizującą się w rozwodach. Posiadamy zespół doświadczonych prawników (adwokatów i radców prawnych). Jako prawnik rozwodowy, posiadam bogate doświadczenie w sprawach, w których po drugiej stronie była osobowość narcystyczna. Współpracuję z psychologiem, który pomoże Ci przetrwać rozstanie z narcyzem.

Udzielam konsultacji prawnych dla klientów z całej Polski.

Chętnie poprowadzę Twoją sprawę o rozwód lub napiszę dla Ciebie dobry pozew rozwodowy.

Zapraszam do współpracy!

 

5/5 - (4 votes)
adwokat at Słupińska - Kancelaria Prawna | + posts

Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych. Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi. Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci.
Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy
prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu, Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.

+ posts

Prawnik w Poznaniu. Specjalista od rozwodów, podziałów majątków i spraw spadkowych. Aplikant III roku aplikacji radcowskiej.
Studia prawnicze ukończyła na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obroniła pracę magisterską na temat bezskuteczności czynności prawnych w prawie upadłościowym. Dodatkowo absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu – ukończyła studia stacjonarne na Wydziale Zarządzenia na kierunku Finanse i rachunkowość biznesu.
Długoletnie, praktyczne doświadczenie w kancelariach prawnych. W czasie trwania studiów wolontariuszka w studenckiej uniwersyteckiej poradni prawnej. Posiada bogate doświadczenie w sprawach rodzinnych oraz spadkowych. Obszerna znajomość literatury i
orzecznictwa w sprawach rodzinnych. Autorka licznych publikacji na temat spraw rodzinnych i spadkowych.
Prywatnie z zamiłowaniem uczy się języka hiszpańskiego, i zaczytuje się w thrillerach.

adwokat Marlena Słupińska-Strysik

Marlena Słupińska – Strysik

Jestem adwokatem specjalizującym się w trudnych sprawach o rozwód i podział majątku wspólnego. Posiadam bogate doświadczenie praktyczne. Prowadzę sprawy na terenie całej Polski. Staram się działać w taki sposób, aby oszczędzić niedogodności moim klientom. Mogę być Twoim prawnikiem. Skontaktuj się ze mną!
Podobne wpisy
Podział majątku przed rozwodem
Podział majątku przed rozwodem

Zgromadzony w trakcie trwania małżeństwa majątek wspólny prędzej czy później trzeba podzielić. Najczęściej małżonkowie zabierają się za uporządkowanie kwestii majątkowych dopiero po rozwodzie. Istnieje jednak

Czytaj więcej »