Umowa dożywocia a śmierć obdarowanego

umowa dożywocia a śmierć obdarowanego

W razie śmierci obdarowanego (nabywcy nieruchomości) zobowiązania wynikające z umowy dożywocia przechodzą na jego spadkobierców, którzy stają się zobligowani do kontynuowania świadczeń na rzecz dożywotnika. Umowa dożywocia wygasa jednak  w przypadku śmierci zbywcy nieruchomości (dożywotnika).

Czym jest umowa o dożywocie?

Zgodnie z art. 908 Kodeksu Cywilnego, umowa dożywocia to rodzaj umowy cywilnoprawnej, mocą której właściciel nieruchomości zobowiązuje się do przeniesienia jej własności na nabywcę w  zamian za tzw. dożywotnie utrzymanie. Sprowadza się ona do przyjęcia dożywotnika jako domownika i tym samym:

  • 👚 zapewnienia mu wyżywienia, odzieży oraz odpowiedniej opieki i pielęgnacji w  razie choroby,
  • ⚰️ zorganizowania pogrzebu dożywotnika.

💡  Przykład:

Pani Anna jest bezdzietną wdową, która samotnie mieszka w dużej nieruchomości. Ma ona świadomość, że z emerytury trudno będzie jej utrzymać tak duży dom. Chce ona zagwarantować sobie opiekę w razie choroby, ale obawia się, czy po przekazaniu w  spadku nieruchomości dla swojej siostrzenicy, będzie mogła na nią liczyć przed śmiercią. Najlepszym rozwiązaniem jest zawarcie z siostrzenicą umowy o  dożywocie, dzięki której Pani Anna zagwarantuje sobie spokojną starość i  wsparcie w starczym wieku.

Zobacz także: Podział majątku po rozwodzie w sądzie

Co z dożywociem w razie śmierci obdarowanego?

W sytuacji, gdy obdarowany umrze wcześniej niż zbywający, czyli osoba, którą miał się opiekować do czasu jej śmierci, wówczas obowiązek dożywotniego utrzymania przechodzi na jego spadkobierców. Z chwilą nabycia spadku, spadkobiercy stają się bowiem zobowiązani do realizowania wszystkich świadczeń wynikających z  umowy dożywocia.

⚖️ Orzecznictwo

Powyższe stanowisko potwierdza wyrok Sąd Apelacyjny w Łodzi z dnia 19 kwietnia 2018 r., sygn. akt I ACa 1061/17 :„Zgodnie z poglądem przyjętym w doktrynie i orzecznictwie, obowiązki z umowy dożywocia przechodzą nie tylko na osobę, która nabywa nieruchomość w drodze sukcesji singularnej, ale również generalnej (dziedziczenia). Zobowiązanie z umowy dożywocia wygasa tylko wskutek śmierci dożywotnika, zatem śmierć zobowiązanego do świadczenia nie powoduje wygaśnięcia zobowiązania”

umowa dożywocia a śmierć obdarowanego
umowa dożywocia a śmierć obdarowanego

Co z dożywociem w razie śmierci dożywotnika?

W wypadku śmierci dożywotnika zobowiązania wynikające z dożywocia wygasają. Prawo dożywocia jest bowiem prawem majątkowym osobistym, a zatem niezbywalnym, o czym stanowi art. 912 Kodeksu Cywilnego.

Zobacz także: Podział majątku po rozwodzie u notariusza.

Umowa dożywocia a śmierć obdarowanego – podsumowanie

✔️ Umowa dożywocia musi być zawarta w formie aktu notarialnego.

✔️ Stronami umowy dożywocia jest dożywotnik, czyli zbywca nieruchomości oraz zobowiązany, nazywany też obdarowanym, czyli nabywca nieruchomości.

✔️ W przypadku śmierci obdarowanego, obowiązki wynikające z umowy dożywocia nie wygasają.

✔️ Spadkobiercy obdarowanego, którzy odziedziczą nieruchomość, są zobowiązani do kontynuowania świadczeń na rzecz dożywotnika.

✔️ Umowa dożywocia wygasa wskutek śmierci dożywotnika.

 

Potrzebujesz pomocy adwokata w zawarciu umowy dożywocia?

Jeśli chciałbyś skorzystać z mojej pomocy, zapraszam do kontaktu. Działam na terenie takich miast jak:

  • 📍Poznań, 
  • 📍Śrem, 
  • 📍Wolsztyn,
  • 📍Świecie. 

 

W trudnych sprawach dot. umowy dożywocia i przeniesienia własności nieruchomości   działam w całej Polsce! Udzielam także konsultacji telefonicznych oraz konsultacji online.

 

Bibliografia:

adwokat at Słupińska - Kancelaria Prawna | + posts

Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych. Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi. Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci.
Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy
prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu, Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.

+ posts

Prawnik w Poznaniu. Specjalista od rozwodów, podziałów majątków i spraw spadkowych. Aplikant III roku aplikacji radcowskiej.
Studia prawnicze ukończyła na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obroniła pracę magisterską na temat bezskuteczności czynności prawnych w prawie upadłościowym. Dodatkowo absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu – ukończyła studia stacjonarne na Wydziale Zarządzenia na kierunku Finanse i rachunkowość biznesu.
Długoletnie, praktyczne doświadczenie w kancelariach prawnych. W czasie trwania studiów wolontariuszka w studenckiej uniwersyteckiej poradni prawnej. Posiada bogate doświadczenie w sprawach rodzinnych oraz spadkowych. Obszerna znajomość literatury i
orzecznictwa w sprawach rodzinnych. Autorka licznych publikacji na temat spraw rodzinnych i spadkowych.
Prywatnie z zamiłowaniem uczy się języka hiszpańskiego, i zaczytuje się w thrillerach.

adwokat Marlena Słupińska-Strysik

Marlena Słupińska – Strysik

Jestem adwokatem specjalizującym się w trudnych sprawach o rozwód i podział majątku wspólnego. Posiadam bogate doświadczenie praktyczne. Prowadzę sprawy na terenie całej Polski. Staram się działać w taki sposób, aby oszczędzić niedogodności moim klientom. Mogę być Twoim prawnikiem. Skontaktuj się ze mną!
Podobne wpisy
rozdzielność majątkowa a wspólny dom
Rozdzielność majątkowa a wspólny dom

Rozdzielność majątkowa, którą ustanawiają małżonkowie, wywołuje określone skutki względem zebranego, jak i gromadzonego w przyszłości majątku małżonków, w  tym nieruchomości. Jeżeli intercyza została podpisana w

Czytaj więcej »