Jak sprawdzić czy małżonek złożył pozew o rozwód

czy małżonek złożył pozew o rozwód?

Przypuszczasz, że Twój małżonek złożył pozew o rozwód, ale nie otrzymałeś żadnej korespondencji z sądu? Jest prosty sposób umożliwiający zweryfikowanie, czy pozew faktycznie został złożony i oczekuje na zarządzenie sądu o doręczeniu go na Twój adres.

Pozew rozwodowy – jak dowiedzieć się czy został złożony?

Aby sprawdzić, czy małżonek złożył pozew o rozwód zadzwonić do Biura Obsługi Interesantów właściwego sądu. Numer telefonu dostępny jest na stronie internetowej sądu. Zazwyczaj podany jest na stronie głównej albo w zakładce Biuro Obsługi Interesantów – przykład dla Sądu Okręgowego w Poznaniu.

W trakcie rozmowy telefonicznej podaj swoje imię i nazwisko oraz imię i nazwisko swojego współmałżonka. Na podstawie tych danych osobowych pracownik sądu zweryfikuje, czy została zainicjowana sprawa rozwodowa.

Zobacz także: Ile dokładnie kosztuje rozwód? 👉

Jak sprawdzić w którym sądzie małżonek złożył pozew o rozwód?

Pozornie jedyna trudność może wiązać się z ustaleniem odpowiedniego sądu, do którego należy zadzwonić. Dlaczego pozornie? Otóż w rzeczywistości nie jest to takie trudne. Wystarczy, że poznasz kilka prostych reguł.

⚠️ Ważne!

Pozew o rozwód zawsze składa się do Sądu Okręgowego. Nigdy nie będzie to Sąd Rejonowy.

Zatem mamy wstępnie zawężony krąg poszukiwań. Telefon należy wykonać do Sądu Okręgowego.

Jaki sąd okręgowy jest miejscowo właściwy do złożenia pozwu rozwodowego?

Sądów Okręgowych w Polsce jest jednak kilka. Jak znaleźć ten właściwy? Odpowiedzi należy szukać w kodeksie postępowania cywilnego.

Zgodnie z art. 41 Kodeks postępowania cywilnego:

Powództwo ze stosunku małżeństwa wytacza się wyłącznie przed sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Z braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma – sąd miejsca zamieszkania powoda.

Jak rozumieć ten przepis? Już tłumaczę!

Krok nr 1 – wybór sądu właściwego

Zgodnie z pierwszą regułą pozew o rozwód składa się w sądzie, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania. Trzeba jednak spełnić warunek – jeden z małżonków musi nadal mieć miejsce zamieszkania w tym okręgu.

💡 Przykład:

Wspólnie z małżonkiem mieszkaliście w Bydgoszczy. Przed rozpoczęciem sprawy rozwodowej zamieszkaliście oddzielnie, jednak każdy z Was nadal mieszka w Bydgoszczy. Właściwy do złożenia pozwu rozwodowego jest Sąd Okręgowy w Bydgoszczy. Sytuacja nie ulegnie zmianie, jeżeli jeden z Was pozostanie w Bydgoszczy, a drugi wyprowadzi się do Poznania. Wasze ostatnie wspólne miejsce zamieszkania było w Bydgoszczy, zatem właściwy pozostaje Sąd Okręgowy w Bydgoszczy.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czy Twój małżonek złożył pozew o rozwód, powinieneś zadzwonić do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

Krok nr 2 – jeśli oboje się już przeprowadziliście

Jeżeli żaden z małżonków nie mieszka już w okręgu sądu, w którym było ich ostatnie wspólne miejsce zamieszkania to właściwość sądu ustala się na innej podstawie. W takiej sytuacji właściwy jest sąd miejsca zamieszkania małżonka pozwanego.

💡 Przykład:

Wspólnie z małżonkiem mieszkaliście w Bydgoszczy. Przed rozpoczęciem sprawy rozwodowej zamieszkaliście oddzielnie i każdy z Was wyprowadził się do innego miasta. Ty mieszkasz w Łodzi, a Twój małżonek w Poznaniu. Jeżeli Twój małżonek chce złożyć pozew o rozwód będzie musiał go złożyć do Sądu Okręgowego w Łodzi, jako sądu właściwego ze względu na Twoje miejsce zamieszkania jako małżonka pozwanego.

Krok 3 – jeżeli nie można inaczej ustalić właściwości sądu rozwodowego

Ostatnią możliwością jest złożenie pozwu o rozwód w sądzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania małżonka powoda (małżonka składającego pozew). Ostatnia reguła ma zastosowanie, jeżeli nie można ustalić właściwego sądu na podstawie wcześniejszych zasad.

💡 Przykład:

Wspólnie z małżonkiem mieszkaliście w Bydgoszczy. Przed rozpoczęciem sprawy rozwodowej zamieszkaliście oddzielnie. Ty wyprowadziłeś się do Niemiec, a Twój małżonek do Poznania. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czy Twój małżonek złożył pozew o rozwód powinieneś zadzwonić do Sądu Okręgowego w Poznaniu. To tam Twój małżonek musi złożyć pozew. Nie może złożyć w Bydgoszczy, bo żadne z Was już tam nie mieszka. Nie może złożyć według Twojego miejsca zamieszkania, bo nie masz go w Polsce.

Potrzebujesz pomocy adwokata?

Napisz do mnie!

adwokat Marlena Słupińska-Strysik
Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik
adwokat Marlena Słupińska-Strysik
Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik

Pozew został złożony – dlaczego odpis pozwu nie został doręczony?

Przy okazji wykonania telefonu do sądu i uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi o złożeniu przez Twojego małżonka pozwu, możesz dowiedzieć się dlaczego odpis pozwu rozwodowego nie został Tobie jeszcze doręczony. Być może małżonek podał w pozwie błędny adres Twojego zamieszkania. Zapytaj się jakim adresem dysponuje sąd i w razie konieczności podaj prawidłowe dane adresowe.

Istnieje też możliwość, że sąd nie zdążył jeszcze sprawdzić pozwu pod względem formalnym albo pozew zawierał braki formalne (np. nie został opłacony) i Twój małżonek najpierw musi je uzupełnić.

Pamiętaj!

Warto zapytać o przyczynę dotychczasowego braku doręczenie korespondencji.

Być może zainteresuje Cię także: Ile kosztuje podział majątku po rozwodzie?👉

Jak mogę zapoznać się z treścią pozwu przed jego doręczeniem?

Z treścią pozwu możesz zapoznać się jeszcze przed jego doręczeniem. Wystarczy, że udasz się do czytelni akt. Jako strona postępowania masz prawo dostępu do akt.

Pamiętaj jednak, że wcześniej musisz zamówić akta sprawy i umówić się na konkretny dzień i godzinę ich przeglądania. W zależności od sądu akta można zamówić albo telefonicznie albo za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie internetowej sądu.

💡 Przykład:

Formularz dostępny na stronie internetowej Sądu Okręgowego w Poznaniu.

⚠️ Uwaga!

Podczas rejestracji zostaniesz poproszony o podanie sygnatury akt. Warto podczas rozmowy telefonicznej ustalającej, czy pozew został złożony od razu zapytać o sygnaturę sprawy.

Szukasz adwokata rozwodowego?

Nasza Kancelaria Adwokacka w Poznaniu ⚖️ posiada bogate doświadczenie w sprawach o rozwód i separację. Możemy poprowadzić Twoją sprawę lub przygotować dla Ciebie odpowiedź na pozew rozwodowy. Zapraszamy do kontaktu!

 

5/5 - (3 votes)
adwokat at Słupińska - Kancelaria Prawna | + posts

Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych. Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi. Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci.
Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy
prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu, Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.

+ posts

Prawnik w Poznaniu. Specjalista od rozwodów, podziałów majątków i spraw spadkowych. Aplikant III roku aplikacji radcowskiej.
Studia prawnicze ukończyła na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obroniła pracę magisterską na temat bezskuteczności czynności prawnych w prawie upadłościowym. Dodatkowo absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu – ukończyła studia stacjonarne na Wydziale Zarządzenia na kierunku Finanse i rachunkowość biznesu.
Długoletnie, praktyczne doświadczenie w kancelariach prawnych. W czasie trwania studiów wolontariuszka w studenckiej uniwersyteckiej poradni prawnej. Posiada bogate doświadczenie w sprawach rodzinnych oraz spadkowych. Obszerna znajomość literatury i
orzecznictwa w sprawach rodzinnych. Autorka licznych publikacji na temat spraw rodzinnych i spadkowych.
Prywatnie z zamiłowaniem uczy się języka hiszpańskiego, i zaczytuje się w thrillerach.

adwokat Marlena Słupińska-Strysik

Marlena Słupińska – Strysik

Jestem adwokatem specjalizującym się w trudnych sprawach o rozwód i podział majątku wspólnego. Posiadam bogate doświadczenie praktyczne. Prowadzę sprawy na terenie całej Polski. Staram się działać w taki sposób, aby oszczędzić niedogodności moim klientom. Mogę być Twoim prawnikiem. Skontaktuj się ze mną!
Podobne wpisy