Najlepsze argumenty do rozwodu, które musisz znać!

argumenty do rozwodu

W pozwie rozwodowym należy przedstawić argumenty przemawiające za orzeczeniem rozwodu. Nie wystarczy wniesienie wyłącznie żądania rozwiązania małżeństwa i nie poparcie go żadnymi argumentami. Jak w każdej sprawie sądowej swoje stanowisko musisz uzasadnić. Poniżej zamieściłam i opisałam najpopularniejsze argumenty do rozwodu.

Argumenty w zależności od rodzaju orzeczenia rozwodu

W zależności od tego, czy wnosisz o orzeczenie rozwodu z winą, czy bez winy inne mogą być argumenty przemawiające za rozwiązaniem małżeństwa. W przypadku rozwodu z winą, gdy żądasz ustalenia wyłącznej winy Twojego małżonka musisz dysponować znacznie silniejszymi argumentami. To dlatego, że muszą one wykazać, że rozwód jest skutkiem wyłącznie niewłaściwego zachowania Twojego małżonka.

Poniżej przedstawię Tobie przykładową listę argumentów. 👇👇👇

Argumenty do rozwodu bez orzekania o winie

Argumenty do rozwodu bez orzekania o winie mogą być następujące:

  • Niezgodność charakterów,
  • Odmienne zainteresowania,
  • Różne cele życiowe i perspektywa na życie,
  • Rozłąka,
  • Odmienny światopogląd,
  • Stracenie zainteresowania sobą nawzajem.

 

Zobacz także: Jak sprawdzić, czy małżonek złożył pozew o rozwód?

Jak uzasadnić wniosek o rozwód bez orzekania o winie?

Składając pozew o rozwód bez winy musisz wykazać, że Wasze małżeństwo nie funkcjonuje prawidłowo. Najczęściej w takiej sytuacji małżonkowie argumentują, że po pewnym czasie od rozpoczęcia pożycia małżeńskiego zdali sobie sprawę, że mają różne osobowości, inną perspektywę na życie, odmienne zainteresowania, co w dłuższej perspektywie uniemożliwia im prowadzenie wspólnego życia. Skutkiem tego jest wzajemne oddalanie się od siebie, zaprzestanie spędzania wspólnego czasu, brak podejmowania rozmów. W ostateczności małżeństwo funkcjonuje tylko „na papierze”.

💡 Przykład:

Małżeństwo Anny i Jana Kowalskich początkowo funkcjonowało prawidłowo. Jednakże po pewnym czasie małżonkowie zaczęli stosunkowo oddalać się od siebie. Anna Kowalska bardzo lubi aktywny tryb życia – uprawia różne sporty, spotyka się ze znajomymi, angażuje się społecznie. Jan Kowalski jest typem domatora. Najlepszą formą spędzania dla niego wolnego czasu jest pozostanie w zaciszu domowym. Z uwagi na te rozbieżności małżonkowie coraz częściej spędzali czas osobno, rzadko rozmawiali i de facto każdy z nich zaczął żyć własnym życiem.

Anna Kowalska złożyła pozew o rozwód bez winy argumentując go niezgodnością charakterów, odmiennością zainteresowań i zaprzestaniem prowadzenia wspólnego życia.

Zobacz także: Jak uzyskać rozwód na pierwszej rozprawie?

Argumenty do rozwodu z orzeczeniem o winie

Za orzeczeniem rozwodu z winą mogą przemawiać następujące argumenty:

  • Zdrada,
  • Nałogi – np. hazard, alkoholizm,
  • Przemoc – psychiczna, fizyczna, ekonomiczna,
  • Brak udzielania małżonkowi wsparcia i pomocy,
  • Nieuzasadniony brak podejmowania pracy zarobkowej.

 

Potrzebujesz pomocy adwokata?

Napisz do mnie!

adwokat Marlena Słupińska-Strysik
Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik
adwokat Marlena Słupińska-Strysik
Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik

Jak uargumentować wniosek o rozwód z winą?

Składając pozew o rozwód z winy Twojego małżonka musisz wykazać, że to właśnie on ponosi wyłączną winę za rozpad Waszego małżeństwa. Twoimi argumentami będą wszelkie zachowania współmałżonka, które są nieakceptowalne w prawidłowo funkcjonującym związku małżeńskim. Jeżeli Twój małżonek dopuścił się zdrady, popadł w nałogi albo stosuje wobec Ciebie jakąkolwiek formę przemocy to posiadasz mocne argumenty na wykazanie, iż to on jest wyłącznie winnym rozkładu pożycia małżeńskiego.

💡 Przykład:

Anna i Jan Kowalscy byli zgodnym małżeństwem dopóki Jan Kowalski nie zdradził żony z koleżanką z pracy. Od tego momentu ich relacje znacznie pogorszyły się. Dodatkowo Jan Kowalski co raz częściej zaczął „sięgać po kieliszek”. Pod wpływem alkoholu poniżał żonę i kilkukrotnie ją uderzył.

Anna Kowalska złożyła pozew o rozwód z wyłącznej winy męża. Uargumentowała go zdradą małżeńską, alkoholizmem i stosowaniem przemocy psychicznej i fizycznej.

Zobacz także: Kredyt hipoteczny a rozwód

Wspólne argumenty do rozwodu z winą i bez winy za rozkład pożycia

Bez względu na to czy domagasz się rozwodu z orzeczeniem winy, czy bez winy podniesiesz kilka wspólnych argumentów. Aby uzyskać rozwód sąd musi stwierdzić, że nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego.

Art. 56 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód.

Sformułowanie „trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego” oznacza, iż w pozwie o rozwód musisz podnieść następujące ważne argumenty:

  • Wygaśnięcie uczucia miłości,
  • Nieutrzymywanie kontaktów seksualnych,
  • Zaprzestanie prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego,
  • Brak obopólnej woli ratowania małżeństwa.

 

Podsumowanie ⚖️

Argumenty rozwodowe musisz już podnieść na etapie składania pozwu. Jednakże forma pisemna nie będzie wystarczająca. Sąd przesłucha Ciebie na rozprawie rozwodowej i wtedy wszelkie argumenty trzeba będzie ponownie podnieść na sali sądowej w trakcie sprawy rozwodowej.

 

5/5 - (3 votes)
adwokat at Słupińska - Kancelaria Prawna | + posts

Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych. Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi. Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci.
Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy
prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu, Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.

+ posts

Prawnik w Poznaniu. Specjalista od rozwodów, podziałów majątków i spraw spadkowych. Aplikant III roku aplikacji radcowskiej.
Studia prawnicze ukończyła na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obroniła pracę magisterską na temat bezskuteczności czynności prawnych w prawie upadłościowym. Dodatkowo absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu – ukończyła studia stacjonarne na Wydziale Zarządzenia na kierunku Finanse i rachunkowość biznesu.
Długoletnie, praktyczne doświadczenie w kancelariach prawnych. W czasie trwania studiów wolontariuszka w studenckiej uniwersyteckiej poradni prawnej. Posiada bogate doświadczenie w sprawach rodzinnych oraz spadkowych. Obszerna znajomość literatury i
orzecznictwa w sprawach rodzinnych. Autorka licznych publikacji na temat spraw rodzinnych i spadkowych.
Prywatnie z zamiłowaniem uczy się języka hiszpańskiego, i zaczytuje się w thrillerach.

adwokat Marlena Słupińska-Strysik

Marlena Słupińska – Strysik

Jestem adwokatem specjalizującym się w trudnych sprawach o rozwód i podział majątku wspólnego. Posiadam bogate doświadczenie praktyczne. Prowadzę sprawy na terenie całej Polski. Staram się działać w taki sposób, aby oszczędzić niedogodności moim klientom. Mogę być Twoim prawnikiem. Skontaktuj się ze mną!
Podobne wpisy