Jak uzyskać rozwód na pierwszej rozprawie

rozwód na pierwszej rozprawie

Sprawa o rozwód wcale nie musi oznaczać długotrwałego procesu. Rozwód można uzyskać już na pierwszej rozprawie. Trzeba tylko spełnić pewien warunek. Pomiędzy Tobą a małżonkiem nie mogą pojawić się jakiekolwiek kwestie sporne. Osiągnięcie porozumienia prowadzi do szybkiego rozwodu na pierwszej rozprawie.

Rola porozumienia małżonków

Aby uniknąć długotrwałego procesu i dostać rozwód na pierwszej rozprawie kluczowe jest, aby małżonkowie osiągnęli porozumienie we wszelkich kwestiach rozstrzyganych przez sąd w wyroku rozwodowym.

Zgodne stanowiska znacznie ułatwiają procedowanie w sprawie. Nie ma okoliczności spornych, które musi rozstrzygnąć sąd. Tym samym nie trzeba przeprowadzać obszernego postępowania dowodowego w czasie rozprawy⚖️.

Rozwód bez orzekania o winie na pierwszej rozprawie

Sąd w wyroku rozwodowym rozstrzyga o winie w rozkładzie pożycia małżeńskiego. Natomiast na zgodne żądanie małżonków orzeka rozwód bez orzekania o winie.

Wynika to bezpośrednio z przepisów art. 57 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

  • 1. Orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia.
  • 2.  Jednakże na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy.

 

W takiej sytuacji sąd przeprowadza ograniczone postępowanie dowodowe. Nie wnika szczegółowo w przyczyny rozpadu małżeństwa. Interesuje go jedynie kwestia tego czy w małżeństwie rzeczywiście nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Sąd będzie zobligowany do ustalenia czy:

  • małżonkowie nadal darzą się uczuciem,
  • utrzymują ze sobą kontakty fizyczne,
  • prowadzą wspólne gospodarstwo domowe,
  • widzą możliwość ratowania małżeństwa.

 

„Jeśli na wszystkie wyżej wymienione kwestie sąd uzyska odpowiedzi przeczące, wówczas nie powinno być problemu z uzyskaniem szybkiego rozwodu.”

Rozwód bez orzekania o winie – przebieg pierwszej rozprawy rozwodowej 

Czas trwania rozprawy rozwodowej może zamknąć się w 30 minutach. Jeżeli małżonkowie zgodnie wnoszą o orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie i nie mają wspólnych małoletnich dzieci, to sąd ma za zadanie przesłuchać wyłącznie małżonków.

Każdy z małżonków przesłuchany jest na okoliczność trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Przesłuchanie nie trwa długo, a po jego zakończeniu sąd zamyka rozprawę i wydaje wyrok rozwodowy. W rezultacie małżonkowie otrzymują rozwód na pierwszej rozprawie.

💡 Przykład:

Anna i Jan Nowak zgodnie wnieśli o rozwiązanie ich małżeństwa bez orzekania o winie. Ich dzieci są już pełnoletnie. Sąd przesłuchał małżonków na okoliczność ustalenia, czy nadal darzą się uczuciem miłości, czy i kiedy ustało pomiędzy nimi współżycie, czy prowadzą razem gospodarstwo domowe i czy widzą możliwość ratowania ich związku. Na podstawie zeznań małżonków sąd ustalił, że ich w małżeństwie nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego i wydał wyrok rozwodowy na pierwszej rozprawie.

Rozwód z winą na pierwszej rozprawie

Przy rozwodzie z orzeczeniem o winie również jest możliwe uzyskanie rozwodu na pierwszej rozprawie. Zdarza się to jednak stosunkowo rzadko.

Małżonek, któremu jest zarzucana wyłączna wina w rozkładzie pożycia małżeńskiego musiałby wyrazić zgodę na orzeczenie rozwodu z jego winy. Wówczas zniknąłby element sporny, który skutkowałby koniecznością przeprowadzenia długotrwałego postępowania dowodowego (przesłuchanie świadków, zapoznanie się z dowodami w postaci zdjęć, nagrań, wiadomości itp.)

💡 Przykład:

Jan Nowak złożył pozew o rozwód, w którym domagał się orzeczenia rozwodu z wyłącznej winy jego żony Anny Nowak. W uzasadnieniu pozwu wskazał, że żona go zdradziła i przedłożył na tę okoliczność szereg dowodów. W odpowiedzi na pozew Anna Nowak przyznała się do zdrady męża i zgodziła się na orzeczenie rozwodu z jej winy. Sąd przesłuchał małżonków na pierwszej rozprawie i wydał wyrok rozwodowy.

Potrzebujesz pomocy adwokata?

Napisz do mnie!

adwokat Marlena Słupińska-Strysik
Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik
adwokat Marlena Słupińska-Strysik
Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik

Sprawa rozwodowa na pierwszej rozprawie, gdy małżonkowie posiadają wspólne małoletnie dzieci

Rozwód na pierwszej rozprawie jest również możliwy, gdy małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci. Warunek uzyskania szybkiego rozwodu pozostaje niezmienny. Małżonkowie powinni osiągnąć wspólne porozumienie w kwestiach dotyczących ich dzieci.

Zobacz także: Rozwód czy separacja. Podobieństwa i różnice. 👉

W zakres spraw co do których małżonkowie muszą być zgodni wchodzi:

  • władza rodzicielska
  • miejsce zamieszkania dziecka
  • kontakty dziecka z rodzicem, z którym wspólnie nie mieszka
  • alimenty na dziecko.

 

Małżonkowie mogą sporządzić tzw. porozumienie rodzicielskie (tzw. plan wychowawczy), w którym zgodnie ustalą te wszystkie kwestie. Swoje uzgodnienia mogą też przedstawić w pismach procesowych. Niemniej osiągnięcie przez małżonków porozumienia w kwestiach dotyczących ich małoletnich dzieci przyczyni się pod względem procesowym do zaoszczędzenia sporej ilości czasu.

Przebieg pierwszej rozprawy rozwodowej a posiadanie planu wychowawczego

W przypadku osiągnięcia przez małżonków porozumienia rodzicielskiego sąd ograniczy postępowanie dowodowe do przesłuchania małżonków i jednego świadka. Sąd ma obowiązek przesłuchania jednego świadka na okoliczność sytuacji dzieci i wpływu rozwodu na ich dobro. Najczęściej sąd pyta jak dzieci radzą sobie z obecną sytuacją, jakie mają warunki mieszkaniowe, z kim aktualnie mieszkają.

Jeżeli małżonkowie są również zgodni co do orzeczenia w kwestii winy, cała sprawa kończy się na jednej rozprawie. W pierwszej kolejności sąd przesłuchuje świadka, następnie małżonków, zamyka rozprawę i wydaje wyrok rozwodowy.

 

Podsumowanie

Kluczem do uzyskania rozwodu na pierwszej rozprawie jest osiągnięcie przez małżonków porozumienia. Musi ono jednak dotyczyć wszystkich kwestii. Wystąpienie choćby jednego punktu spornego zamyka drogę do zamknięcia sprawy na pierwszej rozprawie.

 

5/5 - (2 votes)
adwokat at Słupińska - Kancelaria Prawna | + posts

Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych. Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi. Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci.
Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy
prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu, Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.

+ posts

Prawnik w Poznaniu. Specjalista od rozwodów, podziałów majątków i spraw spadkowych. Aplikant III roku aplikacji radcowskiej.
Studia prawnicze ukończyła na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obroniła pracę magisterską na temat bezskuteczności czynności prawnych w prawie upadłościowym. Dodatkowo absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu – ukończyła studia stacjonarne na Wydziale Zarządzenia na kierunku Finanse i rachunkowość biznesu.
Długoletnie, praktyczne doświadczenie w kancelariach prawnych. W czasie trwania studiów wolontariuszka w studenckiej uniwersyteckiej poradni prawnej. Posiada bogate doświadczenie w sprawach rodzinnych oraz spadkowych. Obszerna znajomość literatury i
orzecznictwa w sprawach rodzinnych. Autorka licznych publikacji na temat spraw rodzinnych i spadkowych.
Prywatnie z zamiłowaniem uczy się języka hiszpańskiego, i zaczytuje się w thrillerach.

adwokat Marlena Słupińska-Strysik

Marlena Słupińska – Strysik

Jestem adwokatem specjalizującym się w trudnych sprawach o rozwód i podział majątku wspólnego. Posiadam bogate doświadczenie praktyczne. Prowadzę sprawy na terenie całej Polski. Staram się działać w taki sposób, aby oszczędzić niedogodności moim klientom. Mogę być Twoim prawnikiem. Skontaktuj się ze mną!
Podobne wpisy
Podział majątku przed rozwodem
Podział majątku przed rozwodem

Zgromadzony w trakcie trwania małżeństwa majątek wspólny prędzej czy później trzeba podzielić. Najczęściej małżonkowie zabierają się za uporządkowanie kwestii majątkowych dopiero po rozwodzie. Istnieje jednak

Czytaj więcej »