Nowy związek w trakcie rozwodu a wina

nowy związek w trakcie rozwodu

Niektóre sprawy rozwodowe mogą trwać latami. Pomimo tego życie toczy się dalej, a rozwodzący się małżonkowie chcą je ułożyć na nowo. Często więc jeszcze w trakcie trwania rozwodu nawiązują nowe relacje. I zadają sobie pytanie – jaki to może mieć wpływ na sprawę rozwodową? Otóż nie powinien mieć żadnego. Związek z nową osobą w trakcie trwania rozwodu zwykle nie ma wpływu na orzeczenie winy przez sąd. Jednakże do tematu należy podejść roztropnie.

Zobacz także: Prawnik od rozwodów – Poznań

 

Nowy związek w trakcie trwania sprawy o rozwód

Sam fakt wytoczenia sprawy rozwodowej to oznaka, iż w małżeństwie bardzo źle się dzieje. Najczęściej już wtedy nie mieszkacie razem i nie utrzymujecie kontaktów (chyba, że macie wspólne dzieci). Rozwód to tylko przypieczętowanie tego, że Wasze małżeństwo zakończyło się.

W takiej sytuacji związanie się z nowym partnerem nie może być rozpatrywane w kategoriach przyczynienia się do rozkładu pożycia małżeńskiego. Spójrz na to w ten sposób – jak można przyczynić się do czegoś co już nastąpiło. Małżeństwo już wcześniej się rozpadło, a nowa relacja nie miała no to jakiegokolwiek wpływu.

Zobacz także: Nowy związek z partnerem w trakcie rozwodu a wina

czy mogę ułożyć sobie życie przed rozwodem
czy mogę ułożyć sobie życie przed rozwodem?

 

Kiedy sąd może orzec o winie za rozkład pożycia małżeńskiego?

Winę za rozkład pożycia małżeńskiego można przypisać małżonkowi, który swoim zachowaniem przyczynił się do rozpadu małżeństwa. Na skutek jego zachowania relacje zaczęły się pogarszać, małżonkowie zaczęli się od siebie oddalać i w konsekwencji nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego.

Uwaga! Trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego oznacza, iż zostały zerwane wszystkie więzi małżeńskie (uczuciowa, fizyczna, gospodarcza) i stan ten utrzymuje się już na tyle długo, że nie ma szans na powrót małżonków do siebie.

Wszelkie zachowania małżonka mające miejsce po wystąpieniu trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego nie mają wpływu na wynik sprawy rozwodowej w przedmiocie winy.

Zobacz także: Przemoc psychiczna a rozwód

 

Zdrada przed rozwodem i w trakcie rozwodu

Ważne jest zatem, aby rozróżnić moment, w którym nawiązana zostaje nowa relacja.

Jeżeli zawierasz nowy związek, gdy w małżeństwie obiektywnie dzieje się dobrze, to taki związek może być interpretowany jako zdrada. Ma ona wpływ na późniejsze rozstanie małżonków i stanowi podstawę do przypisania winy za rozpad małżeństwa.

Przykład:

Małżonkowie Robert i Aneta Kowalscy są zgodnym małżeństwem. Wspólnie spędzają czas i nie borykają się z żadnymi problemami małżeńskimi. Stan ten trwał dopóki Robert Kowalski nie poznał Pani Anny. Przez rok potajemnie się z nią spotykał, po czym oznajmił żonie, że nawiązał inną relację i odchodzi. W takiej sytuacji Robertowi Kowalskiemu można przypisać wyłączną winę za rozpad małżeństwa.

Natomiast jeżeli nowa relacja nawiązana zostaje dopiero po faktycznym rozpadzie pożycia małżeńskiego, to małżonkowi wchodzącemu w nowy związek nie można czynić z tego powodu zarzutów. Nawet jeżeli rozpad małżeństwa nie został jeszcze oficjalnie potwierdzony wyrokiem rozwodowym.

Przykład:

W małżeństwie Piotra i Ewy Kowalskich od dawna nie układało się. Pomiędzy małżonkami nieustannie dochodziło do kłótni. W końcu małżonkowie podjęli decyzję o rozstaniu i Pani Ewa wyprowadziła się. Od momentu jej wyprowadzki małżonkowie nie kontaktowali się. Pani Ewa złożyła pozew o rozwód. Niedługo później poznała Pana Jana i nawiązała z nim relację. Nowy związek Pani Ewy nie będzie stanowił podstawy do przypisania jej winy za rozpad małżeństwa.

Zobacz także: Jak napisać pozew rozwodowy? Wzór pozwu o rozwód.

nowy związek w trakcie rozwodu
nowy związek w trakcie rozwodu

 

Nowy związek z osobą a rozwód z winy za rozpad pożycia

W kwestii nawiązania relacji pozamałżeńskiej już po wystąpieniu trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego wypowiedział się jasno i klarownie Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 28 września 2000 r.:

„Związek jednego z małżonków z innym partnerem w czasie trwania małżeństwa, lecz po wystąpieniu zupełnego i trwałego rozkładu pożycia między małżonkami, nie daje podstawy do przypisania temu małżonkowi winy za ten rozkład.” (Wyrok SN z dnia 28 września 2000 r., IV CKN 112/00).

W sprawie w której zapadła powyższa teza mąż porzucił rodzinę i wyjechał zagranicę do USA. Tam związał się z inną kobietą. Żona po 3 latach od wyjazdu męża związała się z innym mężczyzną. Sąd uznał, iż żonie nie można przypisać winy za rozpad małżeństwa, gdyż jej relacja została nawiązana już po wystąpieniu trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego.

Rozkład pożycia małżeńskiego nastąpił w momencie, gdy mąż po przyjeździe do USA związał się z inną kobietą. Małżonków przestały łączyć jakiekolwiek więzi małżeńskie. Nie utrzymywali oni żadnych kontaktów i nie podejmowali starań o ratowanie małżeństwa. Rozkład pożycia nabrał cech trwałości. Nie można zatem obwiniać żony za to, że w późniejszym czasie również nawiązała nową relację.

 

Nowy związek przed rozwodem a wspólne zamieszkiwanie z małżonkiem 

Zdecydowanie łatwiej jest ustalić wystąpienie trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego w sytuacji, gdy małżonkowie już od dłuższego czasu wspólnie nie mieszkają. Zazwyczaj wiąże się to również z całkowitą utratą kontaktów bądź utrzymywaniem kontaktu jedynie na koniecznym poziomie (przykładowo gdy trzeba wspólnie ustalić kwestie dotyczące dzieci).

Trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego może wystąpić również wtedy, gdy małżonkowie nadal wspólnie mieszkają. Jednakże ustalenie momentu jego wystąpienia może przysporzyć znacznie większych trudności. Tym samym w przypadku nawiązania nowej relacji mogą pojawić się trudności w wykazaniu, że nowy związek nie miał wpływu na rozpad związku małżeńskiego. Szczególnie jeżeli Twój małżonek będzie chciał to wykorzystać.

Przykład:

W małżeństwie Jana i Marii Kowalskich od dłuższego czasu nie układało się. Jan Kowalski całymi dniami przebywał poza domem. Gdy wracał siadał na kanapie przed telewizorem i niczym się nie interesował. Prowadzenie całego domu i wychowywanie dzieci spoczywało tylko na barkach Marii Kowalskiej. Z tego powodu między małżonkami coraz częściej dochodziło do kłótni. Stan ten zaczął  się na tyle pogarszać, że małżonkowie albo kłócili się albo w ogóle ze sobą nie rozmawiali. Przestali również dzielić wspólną sypialnię. Po jakimś czasie Maria Kowalska związała się z nowym partnerem. Czy w takiej sytuacji można jej przypisać winę za rozkład pożycia małżeńskiego?

Sprawa już nie jest taka oczywista. Na pewno dla sądu kluczowe będzie ustalenie, czy w czasie, gdy Maria Kowalska nawiązała nową relację wystąpił już trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Niewątpliwie Jan Kowalski może starać się wykazać, że problemy małżeńskie miały tylko przejściowy charakter. Natomiast odejście Marii Kowalskiej do innego mężczyzny ostatecznie położyło kres ich małżeństwu.

Zobacz także: Skutki wyprowadzki przed rozwodem

nowa relacja w trakcie sprawy o rozwód
nowa relacja w trakcie sprawy o rozwód
Potrzebujesz pomocy adwokata?

Napisz do mnie!

adwokat Marlena Słupińska-Strysik
Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik
adwokat Marlena Słupińska-Strysik
Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik

Nowy związek w trakcie rozwodu – czy warto go komunikować światu?

Pomimo tego, że nawiązanie nowej relacji w trakcie trwania rozwodu nie stanowi podstawy do przypisania winy za rozkład pożycia małżeńskiego, warto zastanowić się nad ogłoszeniem tej nowiny.

Należy być ostrożnym z komunikowaniem wieści o nowym partnerze. Twój małżonek może starać się wykorzystać tę sytuację w procesie rozwodowym. Wówczas będzie dążył do wykazania, iż relacja powstała znacznie wcześniej. To jest jeszcze zanim doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego.

Nie oznacza to, że należy czekać z ogłoszeniem aż do czasu orzeczenia rozwodu. Zwykle wystarczy wstrzymać się kilka tygodni, aby przekonać się na czym stoisz.

Ważne! Musisz mieć na uwadze, że jego zadanie może być znacznie ułatwione jeżeli Twój nowy partner był już wcześniej znaną Ci osobą. Z drugiej strony Tobie będzie ciężej wykazać, że „głębsze uczucie” pojawiło się dopiero po złożeniu pozwu rozwodowego.

Przykład:

Pani Anna Kowalska bardzo dobrze dogadywała się ze swoim kolegą z pracy. Świetnie się rozumieli, mieli to samo poczucie humoru. Pani Anna jako mężatka nie była jednak zainteresowana innym charakterem relacji niż czysto koleżeńskim. Niestety po jakimś czasie małżeństwo Pani Anny rozpadło się. Jej mąż złożył pozew rozwodowy.

W trakcie rozwodu Pani Anna znacznie zbliżyła się do kolegi z pracy. Finalnie postanowili związać się ze sobą. Gdy mąż Pani Anny dowiedział się o nowym związku żony zażądał rozwodu z jej winy. Argumentował to w ten sposób, iż Pani Anna już przed rozwodem zaczęła nawiązywać tę relację. Pani Annie może być trudniej wykazać, że ta relacja nie miała wpływu na rozpad małżeństwa niż w sytuacji, gdyby swojego partnera poznała dopiero w trakcie rozwodu. 

 

Czy możesz ułożyć sobie życie w trakcie trwania małżeństwa?

W sytuacji gdy w Twoim małżeństwie wystąpił już trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego masz prawo ułożyć sobie życie na nowo i związać się z inną osobą. Do tematu trzeba jednak podejść ostrożnie. Twój małżonek może to wykorzystać na własną korzyść.

Jego celem może być wykazanie, że nowa relacja miała już swoje początki w czasie trwania Waszego małżeństwa. Tym samym winą za rozkład pożycia małżeńskiego będzie chciał obarczyć Ciebie. Niewątpliwie w takiej sytuacji trzeba będzie się bronić i odpierać zarzuty. To z pewnością wpłynie na czas trwania rozwodu i przysporzy trudności w walce o winie. Dlatego do sprawy należy podejść rozważnie.

 

Kancelaria Adwokacka – Adwokat z Poznania

Nasza Kancelaria posiada bogate doświadczenie w sprawach o rozwód i separację. Pomogliśmy już wielu osobom będącym w Twojej sytuacji.

Udzielamy konsultacji dla klientów z całej Polski. Chętnie poprowadzimy Twoją sprawę!

Zapraszamy do kontaktu!

 

5/5 - (4 votes)
adwokat at Słupińska - Kancelaria Prawna | + posts

Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych. Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi. Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci.
Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy
prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu, Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.

+ posts

Prawnik w Poznaniu. Specjalista od rozwodów, podziałów majątków i spraw spadkowych. Aplikant III roku aplikacji radcowskiej.
Studia prawnicze ukończyła na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obroniła pracę magisterską na temat bezskuteczności czynności prawnych w prawie upadłościowym. Dodatkowo absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu – ukończyła studia stacjonarne na Wydziale Zarządzenia na kierunku Finanse i rachunkowość biznesu.
Długoletnie, praktyczne doświadczenie w kancelariach prawnych. W czasie trwania studiów wolontariuszka w studenckiej uniwersyteckiej poradni prawnej. Posiada bogate doświadczenie w sprawach rodzinnych oraz spadkowych. Obszerna znajomość literatury i
orzecznictwa w sprawach rodzinnych. Autorka licznych publikacji na temat spraw rodzinnych i spadkowych.
Prywatnie z zamiłowaniem uczy się języka hiszpańskiego, i zaczytuje się w thrillerach.

adwokat Marlena Słupińska-Strysik

Marlena Słupińska – Strysik

Jestem adwokatem specjalizującym się w trudnych sprawach o rozwód i podział majątku wspólnego. Posiadam bogate doświadczenie praktyczne. Prowadzę sprawy na terenie całej Polski. Staram się działać w taki sposób, aby oszczędzić niedogodności moim klientom. Mogę być Twoim prawnikiem. Skontaktuj się ze mną!
Podobne wpisy
Co można odliczyć od zachowku?
Co można odliczyć od zachowku?

Wysokość zachowku, jako formy zabezpieczenia najbliższych w razie śmierci i  nieuwzględnienia ich w testamencie przez spadkodawcę, każdorazowo podlega ustaleniu. Z punktu widzenia interesów spadkobierców testamentowych,

Czytaj więcej »